57°18’9.02″N, 6°21’22.00″W

Bazı viski markaları her şişede, damağınıza ve/veya burnunuza öyle bir dokunuş ile imza atar ki ister 8 yaşında görece genç, ister 30 yaşında görece olgun bir şişe olsun, o imzadan, o nev-i şahsına münhasır dokunuştan tanırsınız viskiyi.
İşte Talisker bu markalardan birisi. Tüm sunumlarında damakta ve burunda bıraktığı özel bir lezzet var. Talisker’in parmak izi gibi, bazı ressamları diğerlerinden ayıran fırça darbesi gibi, sadece Botticelli tablolarında görülebilen mavi tonu gibi.
Sadece Talisker’e has bir lezzet.

Tabi bu lezzetin bir sırrı var:
Talisker’in damıtım evi tasarımı değişik bir yapıya sahip. Damıtımın gerçekleştiği ilk aşamada kullanılan arındırma imbikleri (ön damıtım imbiği yani birincil imbik / wash still) olması gerekenden çok daha uzun ve alışık olmadığımız bir U şekle sahipler. İşte bu nedenle ilk kez damıtıma giren sıvı defalarca kuğu boynu adı verilen bu U şekilli imbikte geriye doğru akıp tekrar damıtıma giriyor. Bu şekilde kuğu boynu kullanan pek çok damıtımevi var. Aynı geri dönüş onlarda da mevcut lâkin kullanılan kuğu boynunun açısı, uzunluğu ve hatta çeper kalınlığı dahil lezzet üzerinde fark yaratabiliyor. Bu aşamada Talisker’in olgun alkolde açığa çıkartacağı o muazzam biberli lezzetleri ve maltlanmış arpanın fermantasyonu sırasında oluşan meyvemsi karakteri belirginleşiyor.

Pek çok damıtım evinin aksine Talisker’in canlandırma imbikleri (ikincil imbik / spirit still) görece küçük bir tasarıma sahipler. Bu aşamada alkol belirgin şekilde bakır ile temas ettiği için daha yumuşak bir alkol üretiliyor

Arpayı kurutmak için kullanılan turba Talisker’e orta seviye islilik kazandırıyor. İşte bu kombinasyon Talisker’in imzası oluyor. İs, meyvemsi karakter, biberli notalar ve tuz. Tabi son olarak Skye adasının eşsiz, sadece Talisker’in sahip olduğu hırçın deniz ikliminin de olgunlaşma aşamasında fıçılara etkisini atlamamak lazım. Bu muazzam lezzetin oluşmasında büyük payı var.

Talisker Distiller’s Edition 2003
TD-S 5QC
Double matured in amoroso cask
ABV: 45.8%
Bu kadehe en iyi eşlikçi seçimim;
?Leonard Cohen – Hallelujah