Aberlour 12 Double Cask

İyi bir Highland viskisi nasıl kokar diye sorulduğunda referans olarak alınabilecek viskilerden birisi de Aberlour 12 Double Cask Matured olmalı İlk nefesle birlikte gelen baharatlar bana annemin tarçınlı kurabiyelerini hatırlattı. Sıcak, tarçınlı ve mis gibi pişmiş vanilyalı hamur kokusu. Havalandıkça açığa çıkan meyvemsi notaları bir miktar turunçgil rayihaları da taşıyor. Greyfurt ve belki bir miktar yanmış portakal kabuğu. İştah açıcı.

Karamelize tatları oldukça gövdeli bir içim sunuyor. Çiğneyebileceğim kadar yoğun lezzete sahip. Burundaki tarçınlı kurabiye rayihaları damakta da mevcut. Fındıksı aromalarına eşlik eden meşe tadı ise gayet belirgin. Bu tip kabuklu yemiş hissiyatı veren kolay içimli viskilerin büyük hayranı olduğumu söylemeliyim. Pek çokları yılbaşı keki diye tanımlayabilir ama daha doğru tanım zannederim baharatlı ve tatlı/ekşi sosa sahip bir Endonezya yemeği gibi egzotik aromaya sahip olduğudur.

Daha uzun bitişe sahip olmasını beklerdim. Kısa orta arası bir uzunluğa sahip. Kuru üzüm ve kakao tadı ile birlikte uzuyan meşe aroması gayet tatminkar. Keşke biraz daha uzun ve biraz daha az kekremsi bir bitişe sahip olsaymış.

Aberlour 12 Double Cask Matured iyi bir ekspresyon. Ben kişisel olarak Highland viskilerinin bir kısmında karşılaştığımız o isli kokuyu bu Highlander’a çok yakıştırırdım ama maalesef eser miktarda bile yok.

Klasik tekrar dolum bourbon fıçılara ek olarak sherry fıçılarında da olgunlaştırılmış, 43%abv sertliğinde piyasaya sürülmüş olan şişeleri fiyat kalite paritesini yüksek sınıfına koyabilirim. Maalesef bu sunumun alkol seviyesini daha sonra 40%abv’ye düşürdüler.