Aberlour A’bunadh Batch 56

Bu kadar yoğun sherry rayihası taşımasına rağmen burbon fıçıdan gelen kokular bütününü kaybetmemiş viski sayısı sanırım çok fazla değildir. Sherry, vanilya, karamel, çikolata, polen ve akide şekeri ilk etapda kadehten açığa vuran kokular oldu. Havalandıkça öne çıkan kokular yine baş döndürücü. Meşe yoğun sherry karakterine bu kez kahve ve ameretto gibi rayihalar eşlik ediyor.

Biberli ve yoğun baharatlı lezzetleri ile 61.2%abv alkol seviyesini hissettiriyor. Kuru üzüm, kuru erik ve keçiboynuzu gibi kapalı tatlı diye tanımlayabileceğim lezzetler sunuyor. Ceviz ve pestil tadı ile birleşen tam olarak tanımlayamadığım botanik lezzetler bütünü benim için en yakın cezerye ile ifade edilebilir gibi. Tüm bu güzel aromaları sarıp sarmalayan meşe ve sherry karakteri yerli yerinde. Birinci sınıf bir damak. Fıçı sertliğindeki bu müstesna viskiyi bir kaç çay kaşığı su ile taçlandırmak gerekiyor.

Beklendiği üzere uzun çok uzun bir bitişe sahip. Arka arkaya gelen farklı açılımları var. Sherry, ceviz, kahve ve tatlı botanik lezzetler, çok başarılı, çok dengeli. Olorosso sherry fıçıların baskın ve tanımlayıcı karakteri olan karamelize fındıksı lezzetleri güçlendirmek için yanında eşlikçi olarak fındık krokan tavsiye ederim. Bu karamelize lezzetleri dengelemek için ben bir parça Kars gravyerini bu dolgun gövdeli viskiye çok yakıştırdığımı söylemeliyim.

Aberlour A’bunadh serisinin yeni batch üretimi ne zaman piyasaya sürülecek diye dört gözle bekler oldum. 54 ve 52 de çok iyi idi. Eminim arada benim kaçırdıklarım da müthiş bir deneyim sunuyordu. 2016 yılının en erişileblir, en güzel viskilerinden biri olduğu kanaatindeyim.

A’bunadh en beğendiğim Cask Strength (fıçı sertliğinde şişelenmiş) viski serilerinden birisidir. Bir yönüyle eski Macallan’ları hatırlatır.