Yolculuk

Viski Defterim

Üniversitede kimya mühendisliği eğitimi aldığım yıllarda, bitirme ödevi olarak etil alkol üretim tesisi tasarlamam istendiği günden bu yana alkollü içkilere meraklıyım. Üretim teknikleri ve buna bağlı olarak değişen lezzet profilleri beni hep şaşırttı. Bunun ötesinde aileden gelen ve bana da yansımış olan bir içki kültürümüz olduğunu da söylemem lazım. Farklı lezzetleri tatmak, keşfetmek bana büyük bir haz veriyor.

Yıllardır; bir kitabı okurken altını çizdiğim satırları, sevdiğim bir müziği dinlerken içimde uyananları, meraklısı olduğum arkeoloji, mitoloji ve sanat konularında bir şeyler karıştırırken öğrendiklerimi, bir müzede önünde durduğum resme bakarken aklıma gelen çağrışımları, hayatın akışı içinde bana sunulanları, örneğin; Behramkale Athena Tapınağında gün batımını izlerken hissettiklerimi ve elbette viskimi yudumlarken gönlümden geçenleri  not almayı alışkanlık haline getirdim.

Viski Defterim aslında böyle bir şey. Asıl odağı viski değil!

Benim derdim keyif aldığım anları kaydetmek. Aklımdan gönlümden geçenleri, o an ne hissediyorsam “söz uçar yazı kalır” mantığı ile defterime yazmak. Viski genellikle eşlikçi olduğu için defterin adı viski defterim. Benim detaylı viski tadım notlarımı abartılı bulanlara da hep aynı şeyi söylüyorum: Ben viskiyi değil, o anda hissettiklerimi ve lezzetin bana çağrıştırdıklarını not ediyorum. Şüphesiz sizde aynı çağrışımı yapmayabilir.

Ab Imo Pectore: lat. (deyim) Kalbimin derinlerinden, dürüstçe

Latince bu deyiş derdimi daha iyi anlatmama yardımcı olduğu için sitenin sloganı olarak seçtim. Gönlümden geçenleri, geçtiği gibi, çoğunlukla kendim için yazıyorum.
Hayata dair lezzetleri ve gönlümde iz bırakan anları kayıt altına alma isteğim temel motivasyonum.
Bundan başka bir gayem yok.

Yolcu

Atakan Özdemir

Öncelikle bir konuyu belirtmem lazım:
Viski uzmanı, viski kültürü araştırmacısı, alkollü içkiler tarihçisi değilim.
Gurme de değilim!

Yolcuyum.
Hayatın farklı bir güzelliğini, lezzetini keşfetmek için dünyanın diğer ucuna giderim.
Evde bira üretmeyi seviyorum. Göbeklitepe adında ticari olmayan tescilli bir markam bile var.

Ben hayatın keyifli yönlerini ıskalamak istemeyen, hayata dair tüm güzelliklerin peşinde, meraklı biriyim.
Kendi içine doğru son derece bireysel bir yolculuğa çıkmış yolcuyum.
Sizi kendi yolculuğuma katılmaya davet edemem ama izlemek isterseniz sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Instagram

Twitter