Adelphi Liddesdale Bunnahabhain 21yo Batch 7

Burunda ilk aldığım koku füme bal oldu. Füme bal olur mu? demeyin. Oluyormuş! Karadeniz bölgesine özel Delibal gibi çok yoğun, içine kapalı ama bir o kadar da iştah açıcı bir kokusu var. Delibal yememiş olanlar ne demek istediğimi bilemez. Klasik bal kokusundan bahsetmiyorum.Havalandıkça sherry etkisi de kendini belli ediyor. Bir tutam is kokusu ve çok derinlerde tiner emdirilmiş üstübü koklar gibi bir hissiyatı var. Bir kaç damla su ilavesi ile baharatlı ve odunsu karakteri öne geldi. Karanfil ve meşe. Yoğun meşe. Çok dengeli ve huzur verici.

Baharatlı ve odunsu lezzetlerine eşlik eden yeni kesilmiş çim kokusu çarpıcı ama asıl güzelliği buranda kendini belli eden füme kokularının damakta közlenmiş biber gibi kendini belli etmesi. Delibal damakta da var. Puro içilmiş bir ortamda kalan rutubetli kesif kül kokusunu ilk nefesle birlikte verirken, pipo tütünü gibi tatlı rayihalar da suuyor. Karaorman meyveleri ve yine odunsu lezzetler. Füme hep orada. Sanki için için yanan bir meşe kabuğunu koklar gibi. Aradığım her şey mevcut.

Uzun. Hem de çok uzun. Ardıl lezzetler acıbadem, kuruyemiş ve sherry ezgileri taşıyor. İçin için yanan meşe hala yerli yerinde. Sanki viski değil de yoğun VSOP hatta XO konyak içmiş gibi keyif verici. Zihin açıcı. Puro etkisi hala mevcut.

Puroseverlerin doyamayacağı bir kombinasyon fırsatı sunuyor.

Adelphi bağımsız şişeleyiciler arasında kesinlikle favori markalarım arasında yer alıyor ancak bu şişeye torpil geçmiyorum. Gerçekten çok iyi. Sıradışı ve her zaman rastlanacak bir kalitenin çok ötesinde. 46% abv alkol seviyesinde. Keşke 48% hatta 50%abv’den büyük olsaymış. Bireysel olarak bir viskiden bekleyebileceğim, bilgim ve görgüm dahilindeki diyebilirim ki pek çok şey mevcut.

Defterimden Notlar

Adelphi Liddesdale Bunnahabhain 21yo Batch 7 için tek kelimelik bir tanım bulmam gerekirse seçeceğim kelime ARİSTOKRAT olurdu.

Nobel ödülüne layık görülsem, ödül töreni sonrası beyaz papyon ve krem rengi Ata yaka gömleğimle ve siyah frak ile katılacağım kokteylde elimde olmasını isteyeceğim viski budur. Elegan ve özel…

Mesela Oscar ödülü alsam, Oscar ödülü after party’de bu viskiyi tercih etmem.

Bu viskiyi içerken üzerimde en azından (altını çizerim: en azından) smokin olsun isterim. O derece iyi ve özgüvenimi tavan seviyeye taşıyan bir hissiyatı var.