Ar 6 Elements of Islay

İs ve turba kokuları arasından kaçabilen ilaç kokuları ökaliptus, kafur yağı ve kibrit çöpü gibi mentollü ve sülfürlü kokular taşıyor. Talaş, kalemtraş ve yosun kokuları da gayet belirgin. Havalandıkça öne gelen kokuların gres yağı gibi mekanik rayihalar taşıdığını da söylemek lazım. Kör tadımda bunun bir Ardbeg olduğunu söyleyebilirdim.

Limon, tuz ve istiridye gibi çiğ et karışımı tatları bir miktar zorlayıcı ama gayet dengeli. Havalandırmak sadece koku için değil damak için de işe yarıyor. Olumlu anlamda değişen botanik lezzetleri daha tatlı aromalar taşımaya başladı. Derinlerde vanilya ve talaş yerli yerinde duruyor. Bitter çikolata karakterini açığa çıkarmak için daha fazla havalandırmanızı öneririm. En iyisi kadehe koyduktan sonra en az 3-4 dakika bekletip öyle içmek.

İsli lezzetleri füme peynir gibi asidik ve tuzlu. Turba seviyesi halen yüksek gelebilir. İlk nefes sonrası acı biber, baharat ve meşe tadı uzuyor. Yağlı kıvamını çok beğendiğim bu seri periyodik cetvelden etkilenilerek hazırlanmış. Tahmin edeceğiniz üzere Ar-Ardbeg’den geliyor. 55.7%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. Çok dengeli ve ağız sulandırıcı. Fiyat kalite performansı bence biraz düşük

Her bir şişe viski dünyasının otoritelerinden biri tarfından imzalanıp onaylanıyor. Ayrıca 50cl’lik bu deney tüpü gibi şişelere “eczane” adını vermişler. Baştan aşağı iyi “pazarlama” ama sonuçta içindeki sıvı iyi değilse hiç bir önemi kalmıyor. Elements of Islay serisinde bugüne kadar tadına bakıp “beğenmedim” dediğim bir viski olmadı. Islay severler için olmazsa olmaz bir seri.

Evde ince bir dilim kızarmış ekşi maya ekmeği üzerine sadece bir kaç damla limon suyu ve zeytinyağı ile şenlendirdiğim haşlanmış ahtapot ve ince bir dilim somon füme ekledim. Ekmeğin bir ucuna labne sürdüm ve üzerine birazcık dereotu ekledim. Uyumundan memnun kalmamak suç sayılacak bir eşleşme oldu.