Ardbeg Corryvreckan

Tuz, iyot ve yosun kokularına karışan vanilya ve şekerleme aromaları oldukça ferahlatıcı. Ancak turba kokusu bu kokuların hepsinin önünde ve baskın. Armut likörü ve Damimarkalıların içtiği şnapslar gibi kuru ama sert bir alkol kokusu da var.

İsli ve baharatlı bir damağa sahip. Mürdüm eriği, orman meyveleri gibi tanenli meyvemsi tatlar aldım. Kızarmış ekmek, kül ve tahıl tadı mevcut. Turba hala baskın. Keşke bu kadar ön planda olmasaymış. Alkol seviyesi 57.1% abv. Bir iki damla su eklediğimde turba kokusu nihayet görece zayıflamaya başladı. Su ekledikten sonra açığa çıkan salamura tadı ve zencefil, karanfil gibi belirgin baharat tatları yine karışık bir kombinasyon sunuyor. Çetin ve çetrefilli bir damağı var.

Şaşırtıcı ama bitişi kısa-orta uzunlukta. Acıbadem, siyah üzüm, çikolata, yine tanenli tatlar ile birlikte ön plana çıkan turba tadı kaldı. İlk nefeste keskin ve hoşlanmadığım kimyasal tatlar kaldı ağzımda. İyot bitişte de hissediliyor.

Ardbeg Corryvreckan bence zor ve karışık bir viski. Aynı anda bu kadar çok turba, asidik ve kimyasal tatlar bütününü bazen zorlayıcı buluyorum. Corryvreckan için dengeli bulduğum tek şey; bu kadar yoğun ve çok sayıda derin aromanın burunda, damakta ve bitişte yer almasını sağlamış olması. Su eklemeden içmek bana çok keyif vermedi. Islay viskilerine genellikle su eklemeyi çok önermiyorum, zira su, Islay viskilerinin temel karakteristik özelliği olan is ve turba aromalarını uzaklaştırıyor. Bu viski de ise su ekleyerek turba aromasını diğer aromalarla uyumlu ve dengeli bir hale getirmek gerekiyor. Bu fiyat aralığında benim ilk tercihim Ardbeg’in bu sunumu olmaz, ama mutlaka denenmesi gereken bir viski.

Kör tadımda asla Ardbeg olduğunu ıskalamazdım. Yüksek oranda kullanılan petrol, gazyağı ve benzin kokusu baskın peat/turba ben bir Ardbeg’im diye bağırıyor…