Ardbeg Dark Cove

Ardbeg Dark Cove; turba, is, katran ve asfalt karışımı sunan yoğun bir burun. Havalandıkça ara ara açığa çıkan çikolata ve kakao kokuları ile gayet uyumlu. Tuz ve yosun kokuları da başrolde. Hani gözlerimi kapatsam, pancar motorundan yağ sızdıran, egzosundan yanık yağ dumanı püskürten bir balıkçı takasında elimde sıcak çikolata denizi izlediğimi düşünebilirim.

Gayet gövdeli bir viski. Diyebilirim ki neredeyse süt kıvamında (Evet abartı oldu biliyorum ama yoğun kıvamlı). Turba ve kimyasal lezzetler sunuyor. Mangalda pişmiş kenarları biraz yanmış bir T Bone steak üzerine atılmış deniz tuzlarını düşünün. Yanık, tuzlu ve çiğ et tadı var. Seven müptelası olur, sevmeyen nefret eder. Bir kaç çay kaşığı su ile açmak iyi geliyor. Limon, iğde ve greyfurt lezzetleri açığa çıkıyor, turbalı aromalar sakinleşiyor.

İs ve limoni asidik lezzetler tuzlu kraker tadı ile uzuyor. Gayet dengeli.

2016 Ardbeg Day için piyasaya sunulan Ardbeg Dark Cove uzun süre peşinden koştuğum bir şişe oldu. Nihayet Londra Whisky Show’da yakalamak o dönemde kısmet olmuştu. Doğrusu bu ya ben halen büyük bir Uigeadail hayranı olmaya devam edeceğim.
Boğuşmaktan keyif aldığım bir sunum oldu. 46.5%abv alkol seviyesinde.
Tüm oyuncuların çok iyi olduğu bir tiyatro oyununda kime konsantre olacağımı bilemem bazen. Öyle bir hissiyat.

Tekrar bulursam mutlaka alırım dediğim viskiler kategorisinde yer alır.