Ardbeg Perpetuum

Çocukluğumdan kalan ve koku hafızama yazılmış en derin kokulardan birisi de kar yağdığında tüm sokağı kaplayan, o zamanlar evlerin pek çoğunda kullanılan kömür sobalarının yoğun duman kokusudur. Toprak kokusu ile karışmış yoğun odun kömürü kokusu… Perpetuum ilk nefeste beni çocukluğumun o soğuk kış günlerine götürdü. Yoğun odun kömürü ve is kokusu. Hemen hemen tüm Ardbeg’lerde aldığımız, Ardbeg’e özel, isli yağmur (kar) sonrası toprak kokusu… Havalandıkça açılan burnu, iyot ve deniz kokuları sunmaya başladı. Dolgun bir burnu var. İlaçsı kokular özellikle gazlı bez ve tendürdiyot kokusu ile kendini belli ediyor. Alkol kokusu hissediliyor.Kolonya kokusu kadar keskin değil ama zannederim görece genç viskiler kullanılmış. Havalandıkça sert iyodik kokular biraz daha ferahlıyor.

Burundaki yosunsu iyodik aromalar damakta is ve füme tatları ile birleşiyor. Çiroz, lakerda ve hatta marine levrek gibi asidik ve aldehitler açısından güçlü bir damağı var. Kesinlikle ayırt edici ama çok kolay kabullenilecek aromalar bütün sunduğunu söyleyemem. Bir kaç tatlı kaşığı su ilavesi güzel sonuç verdi. Daha meyvemsi rayihalar açığa çıkıyor. Az miktarda vanilya ve erik tadı var. 47.5% abv alkol seviyesini havalandırmak ve su eklemek çok olumlu değişimlere yol açıyor. Su ilavesi ile olumlu anlamda değişen Islay viskilerini seviyorum.

Ağızda sıcaklık hissiyatı ile uzayan orta – uzun kuru bitişe sahip. Çok değişik aromalar yok ama baştan beri devam eden tuzlu hissiyata yine is ve füme tatları eşlik ediyor. Krema hissiyatı ince bir tabaka olarak hissediliyor ama beğendim. Burunda kalan ferahlatıcı nane, yeni bahar gibi baharatlı aromaları da oldukça hoş.

2015 yılında 200. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Ardbeg’in Ardbeg Day için özel olarak hazırladığı, önce comittee members adı verilen takipçilerine sunulan Perpetuum çok büyük ilgi görmüştü. Özel bir viski. Biraz daha odunsu tatlar alabilmeyi çok isterdim. Fiyat / kalite performansını çok yüksek bulduğumu söyleyemem ama her zaman içmek isteyeceğim bir viski. Genç Islay viskilerini çok beğeniyorum ki yaş belirtilmemesine rağmen perpetuum bu beğenimi fazlasıyla tatmin etti.

Defterimden Notlar

İskoçlar, kış aylarında sabah çok erken saatlerde içtikleri çok az (bir kapak kadar) viskiye wee dram derler. Ben babamdan öğrendiğim şekli ile “kapaklık” diyorum. Wee Dram, özellikle kış aylarında ısınmak için iyi bir yöntemdir. Sabah bu kadar erken içilen az miktarda viskinin ağzınızda kötü bir tat bırakmasını istemezsiniz. Perpetuum “kapaklık” olarak tercih edebileceğim güzellikte.

Bir Kapadokya sabahında balona binmeden önce kapaklık Perpetuum ile günün aydınlanmasını kutlamıştım. Tadı hala damağımdadır.
Görüldüğü yerde indirilsin kategorisinde yer alır.