Ardbeg Uigeadail

Tatlı karamelize şeker, vanilya, tarçın kokularının uyumlu birlikteliği var. Çikolata, bisküvi ve malt kokuları arka plandaki eşlikçiler. Kahve, turba ve is kokuları gayet uyumlu. Mozaik pasta yanında közde pişen kahveyi koklamak gibi tanımlamak mümkün. Çok uyumlu, çok dengeli. uzun uzun koklamak isteyeceğim bir viski.

Yosun, tuz, turba ve tatlı bademe eşlik eden isli bir tadı var. Arka arkaya gelen şekerleme, kurabiye ve ilk nefeste damağı kaplayan meyvemsi aromalar özellikle elma, portakal kabuğu ve şeri tadı müthiş. Yoğun baharat tatları baş döndürücü lezzette. Kırmızı biber, meşenin harika odunsu tadı ile birleşiyor. Harika bir füme tadı da aldım.

Orta uzunlukta. Acı biber ve malt tadı kaldı. İlk nefes ile birlikte yeni bahar, limon ve meşe ilk tanımlayabildiğim güzel tatlar olarak ağzımda kaldı. Damağı kaplayan ince dokusu 54.2% abv alkol oranı için gayet ince ve ipeksi.

Tam anlamıyla denge ve uyumun bir arada yakalanabildiği çok kaliteli ve gövdeli bir viski. Kesinlikle nev-i şahsına münhasır bir karaktere sahip. Ardbeg damıtımevinden çıkan en iyi ürünlerden biri olduğunu düşünüyorum. Neredeyse hatasız. Özellikle koku ve damakta yakalayabileceğiniz onlarca farklı ve uyumlu aroma mevcut. Hiç biri bir diğerine baskın ya da rahatsız edecek kadar ön planda değil.

İs, turba ve meyvemsi tatların, baharat ve meşe aromaları ile uyumlu, “Tango kadar zarif” dansı…
10 numara 5 yıldız.