Ardbeg Wee Beastie 5

Genç Islay viskilerine karşı özel bir zaafım var. Bugüne kadar içtiğim pek çok Islay viskisi içerisinde beni çoğunukla olumlu anlamda şaşırtan viskiler genellikle 10 yaş altındaki Islay viskileri oldu. Talisker 8, Lagavulin 8, SMWS şişelemesi olan bir Laphroaig 9 bir avazda sayabileceklerim. Ardbeg’in 5 yaşında bir viskiyi üstelik de Wee Beastie ismi ile piyasaya sürmesi benim için yeterli heyecanı uyandırmaya yeterli oldu.

Özellikle de “Kapaklık” ritüelimin başladığı şu günlerde bu viskiyi hakkıyla sindirmemem söz konusu bile değil. Nedir bu kapaklık ritüeli derseniz, Kapaklık yazımı okuyabilirsiniz.

47.4%abv alkol seviyesinde şişelenmiş olan Ardbeg Wee Beastie 5, burunda çiğ et ve limon kokularını yoğun olarak taşıyor. Çok klasik olacak ama çiğ istiridye üzerine sıkılmış az limon, biraz sirke, kıyılmış soğan ve bir tutam tuz eklenmiş Oyster Mignonette koklar gibi. Kopenhag’da Nyhavn’da Hummer restaurant bence dünyadaki en iyi Oyster Mignonette servis eden yerlerden biridir. Kapısının önünde, soğukta sıra beklerken ikram edilen atıştırmalıkları “lüpletirken” elimde bu kadeh olsun isterdim.
Ardbeg için makul seviyede turba kokusu taşıdığını söyleyebilirim. Ben çok olumlu buldum. Koklar koklamaz kömür, petrol ya da gaz yağında boğulmuyorsunuz.

Damaktaki ilk hissiyatı yeşil yaprak çiğnemiş gibi nebati tatların is ile karışımı oldu. Dik ve limoni ancak 47.4%abv alkol seviyesini hissettirmiyor. Karanfil tadı en belirgin baharat lezzeti. Bana bir yönüyle Drambuie lezettini hatırlatan likörlü tatlar da sundu.

İlk nefes sonrası damağımı kaplayan tatlı hissiyatını çok keyifli buldum. Bu tatlı hissiyatı, olgunlaştığı burbon fıçılardan aldığını söylemek sanırım doğru olur. Bariz bir vanilya tatlılığı değil ama lezzetli. Karabiber ve tuz takip eden ters köşe lezzetler oldu. Oldukça da uzun. Genç bir Islay viskisi için gayet iyi bir bitiş sunuyor.

Bir çay kaşığı su eklemenizi tavsiye edebilirim. Burun kesinlikle daha oturaklı hale geliyor, damak bir miktar zayıflıyor ama burundaki olumlu güzellikler için değer.
Bir sabah çok erken saatte içmek için yanıma alacağım kapaklıklarımdan biri olabilir mi? Olmaz mı hiç? Memnuniyetle.

Eşlikçi olarak ben otlu peynir ile denedim ve çok güzel oldu. Eminim iyi bir Stilton peyniri ile şahlanır. Beşiktaş Soydan’dan aldığım fasulye ama özellikle acur turşusu ile eşleşmesine mest oldum.
Füme etler, füme balık ve lakerdayı saymıyorum bile.
Hatta çiğ köfte de çok yakışır bence.