Ardmore Legacy

Bal ve tarçın kokularına eşlik eden is kokusu oldukça belirgin. Havalandıkça malt rayihaları da açığa çıkıyor. Ardmore Legacy malt kokusunu kraker kokusu gibi zayıf ama kendini belli edecek kadar taşıyor. Limon kabuğu ve hafif hafif kendini belli eden alkol kokusu burundaki asidik rayihalar.

Ardmore Legacy’nin kokusuna göre bir nebze daha güçlü bir damağı var. Karabiber, bal ve karamelize tatları burundaki is ve limoni rayihalarla birlikte damakta dönüyor. Sanki limonlu boğaz pastili çiğnemiş gibi bir hissiyatı var. Buruk, acımsı ve şarabi. İs yine kendini belli ediyor. İs dengesini beğendim.

Orta uzunluktaki bitişi kekremsi tatlar taşıyor. Odunsu lezzetleri baskın değil ama kendisini karanfil aroması ile belli ediyor. İlk nefes sonrası yer fıstığı tadı aldım.

Daha ucuz fiyatlara daha iyi tek malt ve hatta harman viski bulmak bence mümkün. 40%abv alkol seviyesine sahip. Yemek sonrası yanında güzel bir isli peynir ile güçlendirildiği takdirde tercih edilebilir. İs tadını öne çekmek için füme etler de güzel uyum sağlar. Üzerine biraz tuz serptiğim salatalık dilimlerini de yakıştırdım.