Ars Longa Vita Brevis

Sanat nedir? diye sorduklarında;
“Sanat, gerçekleri tanımamıza yardımcı olan bir yalandır” demiş Pablo Picasso.
Nietzche ise; “Kendi kendine inanmayan her zaman yalan söyler” diyor.
O halde yaşamı bir yönüyle sanat ile anlamlandırmaya çalışanlar, yalanlar aleminde en çok da kendisini kandırmaktan hoşlananlardır diyebilir miyiz?
Oysaki Abraham Lincoln’ün dediği gibi: “Herkesi bir defa, bazılarını ise her zaman kandırabilirsiniz ama herkesi her zaman kandıramazsınız.”
Belki de sanatın ne olduğunu tanımlamamız lazım önce.
Ama bunu yapabilmek için •Sanat uzun hayat kısa•

Berlin – East Side Gallery Berlin Duvarı
Berlin Duvarı, soğuk savaşın ve baskıcı rejimlerin göstergelerinden biri olmasına karşın özellikle sokak sanatı alanında dünyanın en büyük açık hava galerinden birini oluşturdu denilebilir. Günümüzde duvarın ayakta kalan kısımları Berlinli sokak sanatçılarının kanvası haline gelmiş durumda. Berlin sokak sanatının dünyada eşi benzeri bulunmayan bir renkliliğe sahip olduğu söylenebilir [Geçmişten bugüne Berlin duvarı hakkında bilinmeyenler]

Sanattan ilhâm alarak üretilmiş bir şişe:
Compass Box Tobias & The Angel.
47.6%abv

Etikette gördüğünüz resim 15.yy’da Leonardo Da Vinci’nin ustası olan Andrea Del Verrochio’nun stüdyosunda yapılmış. Sanat tarihçileri resimdeki balık ve köpeğin o dönemler çırak olan Leonardo tarafından yapıldığını söyler.
Compass Box’dan John Glaser bu tablodaki ilahi ve masum etkiden ilhâm aldıklarını söylemiş. Clynelish ve Caol Ila damıtımevlerinden gelen viskilerin karakterini bu tablodan esinlenerek harmanlamışlar.
Tobias & The Angle tablosunu tüm detayları ile görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.