Auchentoshan Blood Oak

İnce bir alkol kokusu ilk nefesle birlikte hissediliyor. Çim kokusuna eşlik eden turunçgil rayihaları bana İzmir mandalinasını hatırlattı. Sert ama aromatik. Arka plandaki çok hafif karamelize şekerli kokular burundaki vanilya kokusu ile gayet uyumlu.

Damakta oldukça şaşırtıcı yumuşak bir başlangıcı var. O genç burun sonrası çok beklediğim bir şey değil. Bal, bir miktar malt ve burundaki turunçgil rayihası ile başlayan ilk lezzet dalgası, bir anda damağı kaplayan biberli notalarla bambaşka bir hâl alıyor. Damakta peş peşe gelen bu iki farklı karakterin çok dengeli olduğunu söyleyemem ama kesinlikle ayırt edici. Portakal ve çikolata kombinasyonu leziz. Kavrulmamış badem tadı ve biraz da şarabi lezzetler sunuyor.

Bitişte karabiber, kimyon ve az biraz tanenli buruk tatlar kaldı. Bu kekremsi tatları şeftali çekirdeğinin içinden çıkan bademin tadına benzettim. Alkolün sıcaklığı bitişte de kendini belli ediyor. Orta uzunlukta ve kuru bitişi var. İlk nefes sonrası olmasını arzu ettiğim meşe rayihası çok az kendini belli ediyor.

Önce burbon sonra kırmızı şarap fıçılarında bekletilmiş olan Auchentoshan Blood Oak üç kere damıtılmış ve 46%abv alkol seviyesine sahip. Bir iki damla su eklemek olumlu sonuç veriyor. Su ekledikten sonra burunda bir miktar zencefil ve muskat kokusu aldım ki şekerli rayihaları ile çok uyumlu bir kombinasyon sağladı. Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş olması çok olumlu. Fiyat/performansını da fena bulmadığımı eklemeliyim.

Kuruyemiş olarak bir avuç çiğ badem ve çiğ fındıkla çok güzel uyum sağlıyor. Tatlı olarak bir lokma cezerye ile denedim o da yakıştı. Meyve olarak bir dilim portakal ve Bodrum mandalinası yine önereceğim eşlikçiler.