Auchentoshan Springwood

Burundaki vanilya ve bal kombinasyonu kokusu burbon fıçılarda olgunlaştırılmış olduğuna işaret ediyor. Limon çiçeği ve portakal kabuğu kokusu ile karakterize ferahlatıcı parfümlü bir kokusu var. Pek çok viskide aldığımız, sık rastlanan kokular bu viskide de var. Bir miktar malt ve kolonya kokusu da mevcut.

Vanilya ve tatlı aromaların güzel birlikteliği denilebilir. Şeker seviyesi düşük limonata gibi. 40%abv alkol oranı ve üç kere distile edilmiş olmasından dolayı çok yumuşak bir içimi var. Damakta da kokuda olduğu gibi ayırt edici herhangi bir özelliğini ön plana çıkarmak mümkün değil. Az biraz kahvaltılık gevrek tadında malt aroması sunuyor.

Orta uzunlukta bitişe sahip. Biberli ve bitter aromaların turunçgil tatları ile birleşen rayihaları mevcut. İlk nefeste gelen kolonya tadını beğenmedim. Genç viskilerin buruk tadı ağzımda kalan ana aroma oldu.

Pek çok speyside viskisi benzer aromaları daha güzel kuruyemiş ve odunsu tatlar ile birlikte çok daha ucuz fiyata sunabiliyor.
Fiyat performansı bence çok düşük. Özelliği olmayan, ayırt edici karaktere sahip olmayan bir viski. Ancak harc-ı alem içmeyi tercih edeceğim bir viski olur ki onun için bile pahallı bulduğumu söyleyebilirim.

Defterimden Notlar
TDK Güncel Türkçe Sözlük

ehvenişer -rri
isim (ehve’nişer) eskimiş Arapça ehven + şerr
isim Kötü olanların içinde iyisi