Ballechin 10

Odun kömürü ve yoğun bal rayihaları kadehten dışarı vuruyor. Oldukça karışık ve yoğun bir burna sahip. Havalandıkça açığa çıkan vanilya ve egzotik meyve aromaları gayet dengeli. Arka planda bir miktar karamelize çikolatalı kokular da taşıyor. Bana daha ziyade crème brûlée’yi hatırlattı. Asidik bir karaktere sahip değil ama burunda limon ve nane gibi sivri ve köşeli denebilecek rayihalar da taşıyor. Çok beğendim. İsli kokuları sevenlerin favori viski listesinde üst sıralarda yer alacak bir sunum.

İs kokusu damakta da kendini belli ediyor. Öncelikli şunu söylemem lazım ki is rayihası damakta gayet yağlı bir hissiyat ile belirgin. Gün kurusu kayısı hatta kayısı pestili gibi tatlı ekşi bir tada sahip. Çok yoğun olmasa da sherry notaları da var. İlk nefes sonrası, nişastası bol Türk lokumu gibi yine pestil benzeri tatlar öne çıkıyor. Çok kolay içimli. Burundaki is kokusu sonrası açıkçası bu kadar yumuşak bir damak ile karşılaşmayı beklemiyordum. Ballechin 10 damakta iki farklı aşamada kendini belli ediyor. Suyu çektirilmiş meyve aromaları (pestil) lezzetleri sonrası damakta büyüyen tatlar oldukça belirgin malt aroması taşıyor. Bu malt aromalarının çörek otu, haşhaş gibi kuru tatlar içerdiğini söyleyebilirim.

Topraksı lezzetlerin badem ve fındıksı notalarla birleştiği, küllü ve kuru bir bitişe sahip. Çok uzun değil ama odunsu aromalar ile gayet uyumlu ve dengeli. Hem bourbon hem de sherry fıçılarda bekletilmiş olan Ballechin 10 bitişte nihayet sherry fıçıdan aldığı biberli lezzetleri de sunuyor. Çok akılda kalıcı bir bitiş olduğunu söyleyemem ama gayet tatminkar.

Edradour damıtımevinden isli viski çıkar mı?

Ballechin 10, İskoçya’nın en küçük damıtımevlerinden biri olan Edradour tarafından üretilmekte. Edradour’un ürettiği turbalı viski serisinin adı Ballechin. 50 ppm civarı turba içermekte, %46 abv alkol oranına sahip ve soğuk filtrasyon işlemi görmemiş. Lezzet bakımından Highland bölgesinin ana özelliklerinin çoğuna sahip. İsli ve tatlı aromaları bir arada barındıran ama Islay viskileri gibi damağı buran turba lezzetine sahip olmayan nev-i şahsına münhasır bir viski.
Bulursam tekrar alırım dediğim viskiler arasındadır.