Balvenie 12 Triple Cask

Burbon fıçı etkisi ön planda olmasına rağmen havalandıkça sherry karakterini de açığa vuruyor. Mineral ve toprak kokuları ile el ele yürüyen karamel bonbon şekeri (toffee) kokusu mevcut. Klasik bir Speyside viskisi olarak, limon çiçeği ve elma (arapkir) rayihaları da taşıyor. Balvenie 12 Triple Cask derinlerde nane çayı kokusuna hakim.

Damakta burbon etkisi gayet belirgin. Sıcak bir hissiyat ile damağı kaplıyor. Çikolata tadına eşlik eden fındık aromaları leziz. Baharatlı yönü karanfil lezzeti barındırıyor. Orta gövdeli ancak buruk şarabi tatları buna rağmen güçlü. Bir tatlı kaşığı su ilavesi ile pankek, ekmek içi ve akçaağaç şurubu lezzetleri veriyor.
Orta uzunluktaki bitişi baharatlı aromalar ile karakterize. İlk nefes sonrası karanfil, karabiber ve biraz da Borkum Riff tarzı pipo tütünü rayihası ile dönüyor. Ağzımda kalan lezzetlerden birisi de Gordon cin oldu. Çok beğendim.

Klasik bir Speyside viskisi. Balvenie serisinin tüm özelliklerini bünyasinde barındırıyor. 16 yo Triple Cask yerine Balvenie 12 Triple Cask almayı tercih edebilirim. Ama 12 yo Triple Cask yerine kesinlikle 14 yo Caribbean Cask alırım. Yani bu işin yaş ile bir alakası yok. Buna rağmen şunu söylemem lazım; Balvenie Tun serisi için ipuçları veren sunum budur. 14 yo Caribbean Cask size bu ipucunu vermez.
Uzun lafın kısası, alıp denenmesi gerekir.