Balvenie 14 Caribbean Cask

Balvenie 14 Caribbean Cask, burunda kesinlikle baş döndürücü! Çok dengeli ve iştah açıcı. Elma, vanilya ve horoz şekeri gibi tatlı meyvemsi kokular aldım. Bal ve yoğun kavrulmuş badem kokusu. İçinde beklediği rom fıçının etkisi yoğun olarak kokuda kendini belli ediyor. Üzüm pekmezi ve helva kokusu aldım.

Damakta pudra şekeri ve karamelize meyvelerin leziz aroması ile mutluuk verici. Kuru incir ve kuru üzüm tadına eşlik eden ceviz ve kabuklu badem tadı gayet dengeli. Amaretto likörü tadı ön planda. Bir tatlı kaşığı su eklediğimde açığa çıkan tarçın ve karanfil gibi baharat tatları kokudaki uyumun devamı niteliğinde. Yumuşak içimli. Çok yoğun değil ama krema gibi damağı sarıyor. İlk nefeste yine elma ve likör tadı aldım.

Orta uzunlukta bitişe sahip. Damağımda kalan en belirgin tat meşenin odunsu tadı ve yine likör. İlk nefesle birlikte ağzımı kaplayan vanilya ve kağıt helva tadına bayıldım. Biraz daha uzun olsa efsane bir bitiş olurdu.

Dengeli ve bir kez içtiğinizde daima hatırlayacağınız kadar nev-i şahsına münhasır rayiha ve aromalar sunuyor.

Defterimden Notlar

Bazen böyle viskiler çıkıyor karşıma. Uzun süre tek düze onlarca lezzeti tattıktan sonra bir anda aklımı başımdan alan, “vay be!” dedirten viskiler… Bunların bir kısmı bu etkiyi sadece ilk seferinde yaratır. Hızlıca sıradanlaşabilirler. Bazıları ise, yanağına bir buse kondurulmuş şapşal aşık gibi gülümsetir her seferinde.

Her Caribbean Cask kadehinde gülümsemem ondandır…