Basil Hayden’s Kentucky Straight Bourbon

Basil Hayden’s Kentucky Straight Bourbon vanilya ve çok yoğun bal aromaları sunuyor. Reçine, akçaağaç şurubu ve karabiber kokuları da gayet belirgin. Hanımeli, ıhlamur ve akşamsefası gibi yaz akşamları rüzgarla etrafı kaplayan kokular var. Bayıldım. Çok hoş ve güzel kokuyor.

Kokudan sonra damak çok zayıf kaldı maalesef. Çavdar, şekerleme ve kuru kahve aromaları var. Çiçeksi kokular halen mevcut. İlk nefeste gelen biberli aromaların reçine ile uyumu da gayet başarılı. Keşke daha gövdeli olsaymış.

Yumuşak ve kısa bir bitişe sahip. Kestane ve kavrulmuş fındık aromaları var. İlk nefeste tüm damağı kaplayan sütlü tatlı rayihalarını çok beğendim. Meşe aroması da yerli yerinde.

Koku gerçekten sıradışı. Damağın bu kadar yumuşak olması aslında kötü değil ama aradığım dengeyi sunabilen bir viski olmadı. 40%abv alkol oranına sahip. Biraz daha gövdeli ve daha uzun bitişi olsa müthiş bir viski olurmuş. Nitekim http://www.basilhaydens.com/ sitesinde bu viskiye eklenen nane, su, limon kabuğu gibi malzemelerin tat üzerindeki etkisi çok güzel aktarılmış. Ben bu tip kokteyl karışımlarında viski kullanımını sevmiyorum ama örneğin tek bir yaprak nane ilavesinin de çok hoş sonuç verdiğini düşünenlerdenim. Her şeye rağmen keyifli ve leziz bir burbon bence. Denenmesi gerekir.

Defterimden Notlar

Yol viskileri diyorum bunlara. Yolculukta bir kitap okurken, manzarayı seyrederken, kulaklığında müzik dönerken ortama eşlik eder bunlar. Bütünlüğü bozmaz, öne çıkıp ne manzaraya, ne kitaba ne de müziğe, işte o an ne ile ilgileniyorsan ona olan odağını engellemez ama güçlendirir.