Bell’s

Hafif is kokusuna eşlik eden yeni biçilmiş çim ve toprak kokuları aldım. Rahatsız etmeyen seviyede güzel asidik notalar da var. Ön planda kalan alkol kokusunun arka plandaki yeşil limon, turunç gibi sert kokulu meyvemsi kokuları bir miktar baskıladığını düşünüyorum. Malt kokusu da iyi seviyede.

Bira içtiğimde damağımda kalan malt tadına benzer bir aroma var. Arpasının tadı gayet belirgin. Kavrulmuş fındık tadına eşlik eden tarçın, vanilya ve acı biber gibi baharatlı aromalar gayet dengeli ve çok keyifli. Kolay içimli ve ipeksi bir yoğunluğa sahip.

Beklediğim gibi kısa bir bitişi var. Kokuda aldığım o güzel is rayihasına bu kez tarçın eşlik ediyor. Malt tadıysa kızarmış ekmek aroması ile karakterize. İlk nefeste damağı kaplayan harika bir manolya aroması var ki bunu hemen hemen tüm Arthur Bell imzalı viskilerde bulmak mümkün. Ben o güzel manolya tadını Arthur Bell’in imzası olarak değerlendiriyorum.

Defterimden Notlar

Bell’s en sevdiğim harman viskiler sıralamasında üst sıralarda yer alır. Sevdiğim üç tek malt viski olan Caol Ila, Inchgower ve Glenkinchie ile Blair Athol damıtım evinden çıkmış farklı tek malt viskiler ile kombine eden özel bir harmandır. 40% abv alkol oranı ile kolay içimli, her daim elimin altında olmasını istediğim viskiler arasında yer alır. Hafif isli kokusu, yumuşak ama dolgun damağı ve hem burunda hem de damakta sunduğu çeşitliliği ile çok yönlü ama kimlik sahibi bir viskidir. Benim için bir harman viskiden beklenebilecek en önemli kriterlerden birisi de istikrarını yıllar boyunca bozmadan sürdürüyor olmasıdır. Bell’s şimdiye kadar bu konuda beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Tek bir harman viski seçme şansım olsa, büyük ihtimal tercihim Bell’s olur.