Benriach 12 Sherry Wood

Sherry ve odunsu kokuları baştan çıkarıcı. Vanilya, floral bahar kokuları derinlerde çikolata ve yeni ahşap kokusu mevcut. Asidik kokuları ardıç ağacı gibi botanik kokular sunuyor. İki çay kaşığı su eklediğimde öne gelen benim ahşap nebati kokular olarak tanımladığım “kestane” gibi kokuları çok tatminkâr.

Güzel bir burun sonrası damak için aynı şeyi söyleyemem. Acı biber, diyebilirim ki isot! Alkol tadını hissettiriyor ama rahatsız edici değil. Alkol tadı zencefil ve bal rayihaları ile baskılanmış. Şarabi lezzetleri Narince, Emir gibi derinliği olmayan düz lezzetler taşıyor. Az biraz su ekleyince çok güzel bir keçiboynuzu tadı vermeye başladı ki bu da burundaki kestane gibi ahşap nebati aroma ve kokulara örnektir.

Damağımı kaplayan hissiyatı gayet güzel ama keşke daha kremamsı olsaymış. Daha kıvamlı bir bitiş çok yakışırdı. Meşe tadı sherry olarak kendini beli ediyor. İlk nefes sonrası gelen tahıllı lezzetleri kurabiye gibi

Benriach 12 Sherry wood, sherry severleri mutu edecektir. Bu fiyat ölçeğinde bence gayet başarılı bir sunum olmuş. 46%abv alkol seviyesinde olması su ekleyerek farklı açılımlar yakalamaya izin veriyor. Dengesini beğendim. Gayet tutarlı bir viski. İki çay kaşığı su eklemenizi öneririm.
BenRiach 12 Sherry Wood her zaman elimizin altında olsun diyeceğimiz viskilerden birisi. Cevizi eşlikçi olarak kendisine çok yakıştırdığımı söylemeliyim.