Benriach 20

Asidik kokularına karışan tebeşir kokusu benzeri mineralli rayihaları ayırt edici. Armut ve limon. Çok az tatlı rayihalar ve malt kokuları uçuşuyor. Havalandıkça açığa çıkan ahşap kokusu yerli yerinde. 43%abv alkol seviyesinde. Bir iki çay kaşığı su eklediğimde daha botanik ve likörlü kokular vermeye başladı. Bacardi limon gibi…

Oldukça gövdeli. Nar ve mineral lezzetleri damakta da var. Meşe tadı belirgin. Kurutucu ve şarabi. Dengesiz ama meşe tadının botanik aromalarla birlikteliği güzel. Eski apartmanların rutubet kokusu hakim.

İlk nefes sonrası dönen karamelize vanilyalı lezzetlerini çok beğendim. Damağı güzelce kaplıyor. Ancak bu güzellikler beklediğim kadar uzun sürmüyor maalesef. Daha fazla meşe tadı alabilsek müthiş olurdu.

İki çay kaşığı kadar su eklemek iyi geliyor. 20 yıllık bir viskide daha olgun lezzetler almayı ümid ediyorum. Açıkçası BenRiach 20 bu beklentimi karşılamadı.
Kötü mü? Hayır değil!
20 yıllık bir viski için sunduğu aromalar iyi mi? Hayır değil!
Mineralli ve karamelize floral kokulardan hoşlananlar baş tacı edecektir.
Dengesiz mineral kokuları seramiğin üzerindeki incecik çatlak gibi. O kadar çatlak su sızdırmaz ama çatlak da orada duruyor.
Bu fiyata başka tercihlerim olabilir demek istiyorum lakin barımda bulunmasını da arzu edeceğim bir viski.