Benriach Curiositas 10

Kadehime doldurup ilk nefesi içime çektiğimde bana “merhaba” diyen enfes is kokusu ile açılan burun, Caol Ila’yı hatırlattı.
Karamelize şekerli notaları vanilya ve taze bahar çiçekleri kokusu taşıyor. Malt rayihaları çok baskın değil ama kakaolu bisküvi gibi. İs kokusu ile gayet dengeli ve uyumlu. Kendini belli eden ancak baskın olmayan sitrik kokular taşıyor. İki çay kaşığı su eklediğimde kimyasal kokular vermeye başlıyor. Bir yönüyle vinil kokusunu anmsattı ancak çok güçlü değil.
Defalarca koklama isteği uyandıran bir kadeh oldu.

Damaktaki is ve turba lezzetleri, burundaki kadar güçlü değil. Limoni ve kekremsi aromalar taşıyor. Karanfil öne çıkan baharatlı tadı. Su ekledikten sonra is biraz zayıfladı ama daha temiz ve düz bir profil kazandı. Sadece bir lokma, hatta bir “gıdım” bitter çikolata çok yakışır.

Kurutucu bitişi orta uzunlukta. Limon, is, ekşimsi füme lezzetleri baharat kokuları ile dönüyor.

46%abv alkol seviyesine sahip. Genel olarak çok beğendim. Bir iki çay kaşığı su eklemek iyi geliyor. Havalandırmak çok çok daha iyi sonuç veriyor. Bu tip karamelize is rayihalarını çok beğeniyorum. İs baskın ve şekerli kokuları bir fiske denecek kadar az. Oldukça dengeli.

Defterimden Notlar

1897 yılında faaliyete geçen BenRiach damıtımevi 1983 yılında isli/turbalı “peated” viskiler üretmeye başlar. 2004 yılında damıtımevi el değiştirdiğinde depolardaki yaklaşık 5000 fıçı da anlaşmaya dahil edilir. O dönemden kalma pek çok farklı turba seviyesine sahip fıçıya sahip damıtımevinin piyasaya sürdüğü Curiositas ve Authenticus serisi bu peated fıçılardan yola çıkılarak tasarlanmış.