Benriach The Original Ten

İngilizce’de sıklıkla kullanılan bir kelime var ki ben de İngilizce konuşurken yeri geldiğinde kullanmayı çok seviyorum: DECENT
Bu kelimenin karşılığını Longman sözlüğü şöyle vermiş: Olması gereken kalite veya standart. Tabi standart kelimesini de açmak lazım. Belirli kurallara uygun olarak yapılmış, ölçünlü anlamında kullanılmakta. Pek çok İngilizce Türkçe sözlükte “decent” kelimesinin karşılığı şöyle verilmiş: terbiyeli, edepli, saygın, yeterli, uygun, rabıtalı ve akman. Özellikle “akman” tanımını çok sevdim. Temiz, güzel insan demekmiş.

Neden böyle bir girizgâh ile başladım derseniz, Benriach The Original Ten için eğer tek bir kelime seçmem gerekseydi muhtemelen İngilizce “decent”, Türkçe olarak da “rabıtalı” veya “akman” kelimelerini seçerdim.

Söylememe gerek yok ki giriş seviyesi bir İskoç viskisi, viski dünyasına da açılan kapı anlamına gelmekte. Örneğin giriş seviyesi bir burbon içtiğinizde viski dünyası ile tanışmış olmazsınız ancak giriş seviyesi “rabıtalı” bir İskoç viskisi içerseniz aynı zamanda viski dünyasına açılan kapıdan şöyle bir göz atma şansınız olur. Giriş seviyesi İskoç viskisi; bu büyülü dünyada sizi nelerin beklediğini anlatan, bu dünyanın potansiyel güzelliklerini azar azar hissettiren viskidir.

Rabıtalı bir İskoç giriş seviyesi viskisi arayanlara önerebileceğim bir seçeneğim daha var:

Benriach The Original Ten!
Burbon, sherry ve virgin meşe fıçılarda olgunlaşmış en genci 10 yaşında olan viskilerin harmanı ile oluşturulmuş bu viski Dr. Rachel Barrie tarafından harmanlanmış. Ben de ilk kez bizzat kendisinin de katıldığı bir çevrimiçi etkinlikte, bu viskiyi anlatırken yudumlama şansı buldum. Bu sebeple benm için her zaman çok özel bir yerde olacak. Dr Rachel Barrie yıllardır viski dünyasının tartışmasız kraliçesi olarak zaten çok büyük başarılara imza atmış durumda. Daha önce O’nun elinin değdiği viskilerden bazıları; Bowmore Devil’s Cask, Ardbeg Uigeadail, Glenmorrangie Signet…

Burunda bal ve egzotik rayihaların uyumlu birlikteliği havalandıkça Speyside bölgesinin imzası niteliğindeki elma kokuları ile karışıyor. Türk lokumu gibi nişastalı ve şekerli kokular gayet belirgin. Malt kokusu beyaz ekmek rayihası ile kendini belli ediyor. Damakta bıraktığı yumuşak kolay içimli etkisi hindistan cevizi ve vanilya ile belirgin. Tam bir Speysider. 10 yaşında bir viski için yeterince yoğun ve temiz bir damak sunuyor. Bitişte ilk nefesle birlikte ağzımı kaplayan ceviz ve badem lezzetleri ile tatminkâr. Alkol tadını hissettirmiyor ancak buruk lezzetleri ben buradayım diyor. Rachel Barrie viskiyi anlatırken yanına eşlikçi olarak baklava eşleştirdiğini söyledi ki zannederim baklavanın malt lezzetlerini güçlendiren yapısı ve şuruplu tadı ile iyi bir eşlikçi olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Oturaklı bir viskinin en azından 43%abvden yüksek alkol seviyesinde olmasını arzu ederim. Minimum beklentimi 43%abv ile karşılayan bu sunum, ananas, muz ve hatta kivi gibi egzotik meyvelerle de çok iyi uyum sağlayacaktır. Ben kütür kütür yeşil Alaşehir üzümü ile denedim ve o da çok iyi uyum sağladı.

Yaz akşamları, açık havada yasemin, hanımeli, ıhlamur kokuları altında bir dilim kavun ile geceyi şenlendirir, damakları taçlandırır. Misafirinize ikram ederseniz utandırmaz. Kendinize hediye ederseniz gönlünüzü şımartır. Daha ne olsun?