Benromach 1970 Connoisseurs Choice

Malt, akçaağaç şurubu ve kestane kokuları ile karışık meyve kokuları var. Dut, kara orman meyveleri ve bal kokusu belirgin. Kadeh havalandıkça açığa çıkan tatlı kokular, vanilya kokusu da taşımaya başlıyor. Bir kaç damla su ilavesi ile birlikte karanfil ile belirgin baharatlı odunsu kokular biraz daha güçlendi. Koku; gayet sağlam.

Damakta baharatlı ve kurutucu etkisi var. Acı ve biberli aromalar mevcut. Burunda aldığım dut kokusu damakta da kendini belli ediyor. Ağzı kaplayan kremamsı sıcak hissiyatı çok güzel. Çok az yeşil çay ve ahmad çayı gibi buruk şarabi tatlar da mevcut. Son dönem viskilerinde çok rastlayamadığımız kuru odunsu lezzetin yağlı hissiyata sahip baharatlı aromalar bütünü gerçekten çok büyük beğeni nedeni.

Orta uzunlukta kuru bitişe sahip. İlk nefesle birlikte gelen kekremsi buruk aromalar üzüm ve fındıksı izler taşıyor. Damaktaki acı ve biberli rayihalar bitişte yine hissediliyor. Bu kadar kuru tatlar bırakan bir viskiyi herkesin çok kolay beğenmesini beklememek lazım. Öte yandan artık yeni dönem viskilerinde göremediğimiz aroma ve rayiha zenginliğine sahip. Burunda sunduğu rayihaları gerçekten çok başarılı buldum. Bağımsız şişeleyici Gordon & MacPhail’in Connoisseurs Choice serisinin bence bir aksaklığı var. Genellikle 40%abv ile şişeleniyor. Bu şişe 1991 yılında şişelenmiş 21 yaşında.

Defterimden Notlar

Çok özel kutlamalarda, “bugün bunu hak ettim!” diyebileceğim başarılarım sonrasında kutlama için özel bir viski seçmek isteseydim, Connoisseurs Choice Benromach 1970 listemdeki viskiler arasında yer alırdı.