Bowmore 10 Dark & Intense

Bowmore 10 Dark and Intense’in kadehten dışarıya vuran sherry baskın eski ahşap kokuları nasıl bir viski ile karşılaşacağımın ilk sinyallerini veriyor. Ekşi maya ekmeği ve malt kokuları, kuru üzüm ve kuru kayısı rayihaları ile dengelenmiş. 40%abv alkol seviyesinde olmasına rağmen alkol kokusunu hissettiriyor. Havalandıkça öne gelen malt kokusu güzel bir is ve az turba rayihaları ile bütünleşik. (İs ve turba farklı kokulardır…) Su ilavesi ile nebati karakteri de kendini belli ediyor. Biraz yosun, az biraz ardıç sanki…

Burunda aldığım eski ahşap kokusu damakta da mevcut. Keçiboynuzu ve tarçın aromalarına eşlik eden kraker lezzetleri ile birlikte gelen bir tutam is lezzetli. Yağlı bir damağa sahip. İlk nefes sonrası ağzımda küflü peynir ve rutubet tatları da dönüyor. Bu tip az isli ve yağlı damağa sahip viskiler benim favori lezzetlerimi oluşturuyor. Keşke biraz daha az alkol tadı alsaydım. Su ilavesi ile ferahlatıcı deniz tatlarını ermeye başladı. Yason, tuz belki biraz nane (menthol) ve baştan beri yerli yerinde duran meşe.

Sıcak ve kurutucu bir bitiş. Orta uzunlukta. Meşe, tarçın ve asidik pekmez lezzetleri ile karakterize. Sanki bir çatal bol tuzlu limonlu balzamik sirkeli salata yemiş ve üzerine kocaman bir yudum kırmızı şarap içmiş gibi… İlk nefes sonrası is hala yerli yerinde ve devam eden -after taste- aromaları da tatminkâr.

Klasik bir Bowmore olduğunu söyleyemem ama bu bir Bowmore. Kör tadım yapıyor olsaydım, ilk üç tahmin seçeneğimden birisi de Bowmore olurdu.

Tek cümle ile özetlemem gerekirse:

Klasik diyemeyeceğim kadar genç, yeni bir çağ açamayacak kadar yaşlı bir viski.

Defterimden Notlar

%40 alkol seviyesinde, 1 litre hacimde şişelenen seyahat serisi viskilere karşı genel olarak “olumsuz” bir ön yargı oluşturmaya başladım sanırım. Aynı seviyede para ödeyip 70cl hacimde daha iyi viskiler bulabileceğimi biliyorum.
Uslan artık deli gönül!