Brora 38 1977

Tıpkı bir İrlanda viskisi gibi parfümsü ve çok karakteristik olan saman kokusuna sahip. Burbon gibi reçine kokusu da taşıyor. Klasik bir Highland viskisi gibi tüm bu güzel kokuları geriden geriden dürten bir is kokusu da mevcut. İşin enteresanı hepsi birbiri ile uyumlu, hiç biri diğerine baskın değil. Havalandıkça açığa gelen vanilya ve meyvemsi kokuları egzotik notalara sahip.

Çiğnemek istediğimiz viskiler sıralamasında üst sıralarda yer alır. Fındık ve kış baharatları olarak tanımlayabileceğim karanfil, tarçın ve muskat var. Asidik lezzetleri limon ve greyfurt ile belirgin. Dolgun damağı közlenmiş meyve tatları da taşıyor. Çok başarılı.

Bitişte uzayan botanik lezzetleri yenibahar ve ıhlamur gibi tatlar taşıyor. Küçük dokunuşlarla belli belirsiz bir is ve ona eşlik eden meşe damağı kaplıyor.

Defterimden Notlar

Çok güzel, çok özel ve çok pahallı. Peki bu fiyatı hak ediyor mu? Bence evet. 38 yıl. Brora. Başka bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Ancak şunu da eklemem lazım. İçtiğim en iyi Brora bu değil. Örneğin Brora 30 Old & Rare Platinum Selection kesinlikle açık ara daha iyidir.
1969 – 1973 yılları arasında Islay bölgesinde yaşanan kuraklık nedeni ile üretim kapasitesi düşmüş ve turbalı “peated” viskilere olan ihtiyacı karşılamak için Brora o dönem yüksek oranda turbalı “heavily peated” viskiler üretmişti. 1973 sonrası üretilen hemen hemen her üretimi biraz isli lezzetler ihtiva eder. 1983 yılında Brora’daki üretim sona erdirilmiştir.