Bruichladdich 10 The Laddie Ten

Sütlü çikolata kokularına eşlik eden vanilya ve salep kokusu şaşırtıcı. Bir Islay viskisi koklarken bu kadar yoğun floral ve tatlı aromatik kokular beklemiyorsunuz. Bruichladdich 10 The Laddie Ten bir Islay viskisi ama Speyside gibi kokuyor. “Speyside görünümlü Islay” desek aslında en doğru tanım bu olur sanırım. Havalandıkça öne gelen meyvemsi notalar sultaniye üzüm ve az biraz yasemin kokusu taşıyor. Derinlerde kendini belli eden ahşap kokusu da bu bütün içerisinde gayet uyumlu. İki tatlı kaşığı su ilavesi sonrası yasemin ve meşe kokuları güçlendi.

Gayet yağlı bir damağa sahip ki ben bu tip kremamsı yağlı hissiyata sahip viskilerin büyük hayranıyım. Adaçayı yaprağı çiğnediniz mi hiç? Önce bir ferahlık sonra damağınızı buran bir acımsılık hissiyatı verir. İşte böylesi bir nebati acımsılığa sahip. Malt tadı ve burundaki tatlı aromatik rayihalar damakta kendini pestil tadı ile belli ediyor. Arka arkaya gelen lezzet değişimleri, yeşil çay, çağla badem ve nektarin aromaları taşıdı. İki tatlı kaşığı su ilavesi sonrası damaktaki aromalar yumuşadı ve daha keyifli bir viski oldu. Su ilavesine bu kadar iyi tepki veren viskilere saygım sonsuz.

Uzun, krema gibi damağı kaplayan, yumuşak, ipeksi ve meşe aroması yoğun baharatlı bir bitiş sunuyor. Baharat lezzetleri zencefil ve oğulotu lezzetleri ile belirgin. Oğulotu, limoni lezzete sahiptir. İlk nefes sonrası damakta bıraktığı hissiyat ballı limonlu Strepsil boğaz pastili gibi tatlı acımsı.

Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş. 50%abv alkol seviyesinde ve açıkçası bu kadar yüksek alkol seviyesindeki bir viskiyi her zaman bu kadar kolay içebilmek mümkün değil. İlk dolum burbon, sherry ve Fransız şarap fıçılarında beklemiş farklı viskilerin harmanı. Şarabi karakterini sultaniye üzüm ve yapraksı acımsılık olarak dışı vuruyor. Bu üç fıçı karşımı bence çok dengeli. Olgunlaştırma ve harmanlamadan sorumlu olan ustalar bence torunlarına gururla anlatacakları bir iş çıkarmış.

Defterimden Notlar

Bruichladdich’in turbasız viskiler serisinde amiral gemisi olan viski, Laddie 10’dur. Aynı keyifle hergün içebileceğim bir viski. İyi bir viskide aradığım şeylerin neredeyse tamamı mevcut.