Bruichladdich Cuvee 407 La Noche Bocca Arriba PX 21 Year Old

46%abv alkol seviyesinde şişelenmiş olan bu eşsiz sunum buram buram sherry kokuları sunuyor. Birbirinden farklı çeşit çeşit sherry fıçılar mevcut. Amontillado (ki çok büyük hayranıyım), olorosso, fino ve pedro jimenez (kısaca PX) en bilinenleri. Eğer kokladığım viski sherry fıçılarda beklemiş ve baş döndürücü üzüm pekmezi kokuları sunuyorsa, çok büyük ihtimal PX sherry fıçıda beklemiştir diyebilirim. Çok karakteristik bir kokusu vardır. Burunda bu karakteristik rayihaların tamamına sahip.

Biraz havalandıkça gelen fındıksı kokuları kavrulmuş badem ve badem likörü kokusu ile belirgin. Çocukluğumun bayram günleri aklıma geldi. Bayram ziyaretlerinde ev yapımı kalbura bastı tatlısı yanında likör ikram edilirdi. Kahve ile birlikte servis edilen tatlıya ya kahvenin aromasını güçlendirecek şekilde nane likörü ya da kalbura bastı tatlısını öne çıkaracak acıbadem likörü servis edilirdi. Ara ara muz likörü servis edildiği de olurdu ki genellikle kadınlar tercih ederdi. Evet Şeker Bayramını 40 yıl önce İzmir’de böyle kutlardık… Güzel günlerdi vesselam…

Acıbadem likörünün tatlı sert kokuları da hakim. İlk yudumda damağı kaplayan hissiyatı elma ve likörlü drajeler lezzetleri ile karışan meşe aromaları. Tam anlamıyla bir başyapıt! Damaktaki ipeksi kıvamı tıpkı çocukluğumda kalbura bastı yerken damağımı buran tatlı şerbet lezzetleri ile belirgin. Bazen tatlı lezzeti çok iç baymasın diye şerbete limon kabuğu rendesi eklerler, o zaman hem tatlı hem de limoni lezzetler gelir ki çok severim. Hepsi mevcut bu kadehte.

Bitişi uzun ve sanki çok uzun süredir kapalı kalmış bir gardrobun çekmecesini açar gibi. Hani tertemiz çarşafların durduğu ahşap sandıklar vardır, bir yanda ahşap kokusu diğer yanda baş döndürücü temiz çamaşır kokusu, işte öyle bir karışım. Çiğneme hissiyatı ile uzayan bu zarif sıvının uzun süre aklınızdan çıkmayacağını garanti ederim. Kuru incir, pestil, bolca kavrulmuş badem ve tazeleyici nanemsi kokular… Çok çok iyi…
21 yaşında, ağırbaşlı, oturaklı, kelimenin tam anlamıyla .
Başyapıt!
Mimar Sinan’ın eserlerini düşündüğümüzde Selimiye, Leonardo’nun eserlerini düşündüğümüzde La Giocondo ne anlama gelirse, Bruchladdich için de Cuvee 407 La Noche Bocca Arriba’nın sahip olduğu seviye aynıdır.