Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Akçaağaç şurubu ve yeni mobilya cilasının karamelize şeker tatları ile güzel kombinasyonu burundaki ilk aromalar oldu. Kestane, pekmez ve malt kokusu var. Biraz su ekleyince aromatik sivri kokular hafiflerken alkol kokusu daha keskin bir karakter kazandı. Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon havalandıkça kadehteki rayihalar değişiyor. Tam anlamıyla koku cümbüşü.

Acı biber, karabiber hatta chilli biberi gibi bitter aromalar var. Karanfil ve kurutulmuş meyvelerin güzel uyumu mevcut. Ağaç karakteri damakta da mevcut. İlk nefesle birlikte biraz kuru yeni araba kokusu gibi rayihalar kaplıyor damağı. Likör tadı mevcut.

Orta uzunlukta. Biberli ve lokum nişastası tadındaki bitişini sevdim. İlk nefeste uzayan ağaç reçinesi tatları bu sıvının bir burbon olduğunu bildiriyor. Bekledikçe ağzı kaplayan selülozik tatları da beğendim.

Yoğun kokuya kıyasla görece yumuşak bir damağı var. Buffalo Trace için “dengeli” tanımı yerine “kendi içinde çok uyumlu aromalar bütünü sunuyor” demeyi tercih ediyorum. Baştan sona devam eden tatlı/yeni ağaç kokusu aromalı kombinasyonlarını ben çok beğendim. Harika bir kehribar rengi var. Mobilya mağazasına girmiş hissiyatı yaratan bourbonları seviyorum. Bourbon dediğimiz viskinin bir standardı varsa benim için Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon onlardan biridir.