Bunnahabhain 36 Canasta Finish 1980

Burundaki ilk izlenimim; burbon karakteri ön planda olan bir viski. Bunnahabhain 36 Canasta Finish 1980 buram buram reçine ve çam kokuyor. Havalandıkça öne gelen rezene, kehribar ve adaçayı kokuları aslında aynı koku ailesine ait benzer asidik rayihalar. Tüm bu güzel odunsu nebati kokulara eşlik eden yağmur sonrası yani petrikor kokusu da çok iştah açıcı. Yumuşacık ve tertemiz bir burna sahip.

Damaktaki aromalar burunda aldığımız kokularla gayet uyumlu ve dengeli. Bir miktar daha baharatlı rayihalar bütünü ile belirgin. Mayhoş ve asidik malt lezzetleri bu kez karanfil ve biberli tatlarla dönüyor. Likörlü lezzetleri buruk ve şarabi. Lezzetli lakin kurutucu bir damak. İlk nefes sonrası gelen pipo tütünü lezzetleri karamelize ve odunsu. Havalandıkça derinlerdeki şeri etkisi de kendini iyice belli ediyor. Bir kaç tatlı kaşığı su ilavesi ve havalanması için izin vermek çok iyi geliyor.

Bitişteki acı biber, karabiber ve kavrulmuş badem lezzetlerine eşlik eden kurutucu meşe lezzetleri ile benzersiz. Limoni asidite yerli yerinde. En az iki kez “ilk nefes sonrası” (After Taste) yeni lezzet verdi. İlki limoni, ikincisi bolca adaçayı etkisindeydi. Orta uzun arası başlangıçtan itibaren etkisini düşürerek veda eden bir bitişe sahip. Mutluluk verici.

36 yaşındaki bu şişe %49.5 abv alkol seviyesinde. Birinci sınıf işçiliğe sahip. 2017 senesi içerisinde piyasaya sürülen bu sunum maalesef ki nadir kategorisinde. Sadece 1200 şişe üretilmiş. Bunnahabhain damıtımevinin potansiyeli hakkında çok çok olumlu sinyaller veren bu şişelerden birisi de The Whisky Show 2017 Dream Dram listesinde yer alıyordu. Ben de bu vesile ile tatma şansına sahip oldum.

30 yaşından büyük olup beni daha fazla mutlu eden şişeler var mı? Kesinlikle evet.

Peki o sunumlar daha düşük hatta erişilebilir fiyatta mı? Bir kısmı için cevabım evet

Defterimden Notlar

Bunnahabhain damıtımevinden çıkmış çok sevdiğim sunumlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Muhtemelen bir daha tatma şansım olamayacak. 1.800-2.000 Sterlin civarı fiyat etiketine sahip. Günün birinde The Whisky Show gibi özel bir organizasyonda tatma şansı yakalarsam kesinlikle tekrar bir kadeh içmeyi düşünürüm.