Bunnahabhain Cruach-Mhona

Turba ve isli kokuların ön planda olduğu burnu yoğun ve çeşitli fenol rayihaları taşıyor. Fenolik rayihaları turba, is ve dumansı kokuların yanında gaz yağı ve parafin gibi kimyasal kokular taşıyor. Bununla birlikte burunda taşıdığı tatlı rayihaların bu kimyasal kokularla birlikteliği gerçekten çok başarılı. Fırınlanmış ayvanın üzerine vanilya serpilmiş gibi tatlı rayihalara sahip.

Burundaki kimyasallar ve turba damakta da kendini belli ediyor. 50%abv alkol seviyesine sahip olmasına rağmen, damaktaki alkol tadı gayet makul seviyede hissediliyor ve diğer tüm aromalarla uyum içerisinde. Oldukça gövdeli. Limon aroması ve meşe tadının bu kadar güzel uyumlulukta bir arada olduğu nadir viskilerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Ferahlatıcı ve gerçekten zengin bir damağa sahip.

Uzun ve oldukça tazeleyici bitişe sahip. Kavrulmuş tuzlu fıstık aroması ile eşleşen isli aromaları çok beğendim.

Bunnahabhain Cruach Mhona diğer Islay viskilerine kıyasla farklı bir deneyim sunuyor. Klasik Islay karakterini arayanlar bir miktar hayal kırıklığı yaşayabilir. Islay viskilerindeki tuzlu, iodik ve yoğun deniz kokulu aromalar bu viskide hemen hemen hiç yok. Ben bu tip “yoldan çıkmış” viskileri seviyorum. Cruach Mhona tatlı rayihaların kimyasal tatlarla çok uyumlu olabileceğinin güzel bir örneği. Doğal rengine sahip ve soğuk filtrasyon işlemi görmemiş olması çok kıymetli.

Son Söz
Hayaller klasik bir Islay viskisi, gerçekler Cruach Mhona…. Pişman değilim