Bushmills 10

Daha önce bal kokusunu ilk nefeste bu kadar ön planda aldığım tek viski Glenfiddich 15 olmuştu. Çamaşırhane gibi temiz ve ferah rayihalar sunan taze bir burna sahip. Vanilya ön plandaki bir diğer koku. Floral notaları lavanta ile belirgin.

Damakta meyvemsi aromalar, tahıl tabanlı tatlara eşlik ediyor. Kara orman meyveleri ve vişne, kızılcık gibi görece ekşi ama lezzetli bir damağı var. Tahıl tadı kızarmış ekmek ve pankek aroması ile kendini belli ediyor. Ağzı kaplayan yağlı hissiyatını beğendim. Arka damakta akide şekeri, karamel gibi daha tatlı aromalar kaldı. Gayet gövdeli ve tanenli aromalar bütünü sunuyor.

Kısa-Orta uzunlukta. vanilya ve tarçın gibi baharatlara eşlik eden meşe tadı tam da arzuladığım lezzetler. İlk nefesle birlikte çok hafif yeşil elma lezzeti aldım. Sonra yine uzayan bir meşe aroması mevcut. Biraz daha uzun olmasını tercih ederdim. Dolgun damağına kıyasla görece zayıf bir bitişi var.

Üç kere damıtılmış olan Bushmill 10, diğer İrlanda viskilerine kıyasla daha tahıllı ve tanenli aromalar bütünü sunuyor. Her ne kadar burundaki rayihalar ben İrlandalıyım diye bağırsa da kör tadım yapıyor olsam damaktaki etkisi nedeni ile bunun bir Speyside viskisi olduğunu söyleyebilirdim. Bence Bushmills serisinin en mütevazı bitişe sahip sunumu Bushmills 10.

Bir kaşık tahinli irmik helvası ya da bir dilim tahinli kabak tatlısı ile çok iyi uyum sağlıyor.

Evet tahin şart ?