Bushmills Sherry Cask Reserve

Sherry etkisi belli ama baskın değil. Bir miktar aseton kokusu da var. Havalandıkça klasik İrlanda karakterini de belli ediyor. Yeni kesilmiş çim ve floral kokular uçuşuyor. Ferah ve limoni. Yaş belirtilmemiş bu sunum muhtemelen genç viskiler de içeriyor olmalı ki alkol kokusu da kendini hissettiriyor. Çok derinlerde karamel var.

Gövdesiz bir damak.Baharat lezzetleri baskın. Karabiber ve yaş zencefil. Bir iki damla su ilavesi ile gövde tamamen giderken, kuru üzüm ve nebati tatlar vermeye başladı. Bal ve malt lezzetleri neredeyse yok ki Bushmills benim için bala batırılmış bisküvi tadı ile karakterizedir.

Kısa orta arası bitişi biraz nanemsi biraz floral lezzetler taşıyor. Sherry tadını ilk nefes sonrası gayet likörlü bir burukluk ile sundu. Zayıf bir tanen lezzeti var.

Bu şişe ilk dolum olorosso fıçılar ile taçlandırılmış, 80 Euro civarı fiyat etiketine sahip bir NAS sunum. 40%abv alkol seviyesinde ve 1 litre. Eğer 1 litre olmasını bir kenara bırakırsanız, bu paraya yazık etmişim derim. Daha ucuza alınabilecek İrlandalılardan bir iki örnek vereyim. Redbreast 12, Green Spot (Leoville Barton Bordeaux Finish dahil), hatta Bushmills 16 bile bulunabilir. Bu fiyata bu lezzet profili büyük hayal kırıklığı.

The Steamship Collection serisi içerisinde yer alan bu viski, 1890 yılında İrlanda kıyılarından ilk yolculuğuna başlayan SS Bushmills isimli buharlı geminin, ambarları Bushmills viskileri ile dolu olarak dünyanın farklı bölgelerine, yeni kıta Amerika ve Japonya’ya, viski taşıdığı yolculuğun 125. yıl dönümü ansına piyasaya sürülmüş.