Cadenhead’s 1992 Bladnoch 26

Floral yaz akşamı kokularına eşlik eden sitrik asid kokuları ile ben bir Lowland viskisiyim diye göz kırpan bir burun. Yeşil elma ve karbonat kokusu bir arada. Havalandıkça bana kumaş kokuları da geldi. Koltuklarda kullanılan döşemelik şönil ya da kadife kumaşların sahip olduğu yün ve viskon karşımı kimyasal kokusu var.

Malt ve acı biber lezzetleri ile gelen baharatlı buruk bir damak. Sıcak bir hissiyatla damağı kaplıyor. Likörlü alkol tadı kendisini damakta belli ediyor. Kötü değil, hatta yanına eşlikçi olarak üzerine tuz serpilmiş ve limon sıkılmış istiridyenin çok yakışacağını düşündüm.

Acıbadem ve kül tadı kaldı. Nihayet burbon fıçı etkisini belli etmesini beklediğim vanilya lezzetini de bitişte yakalayabildim ama çok zayıf bir vanilya. Absolut citron tadı kaldı ağzımda.
Biraz yeşil limon lütfen!

Defterimden Notlar

26 yaşında fıçı sertliğinde şişelenmiş, tek fıçıdan alınmış bir Lowland viskisi. Üstelik Cadenhead seçkisi. Daha ne olsun değil mi?
Çok güzel viski. Kendi içinde dengeli ama asidik dik votka tarzı citron lezzetleri bana uymadı.

Istanbul Whisky Society’den arkadaşlarım Deniz Ergener ve Ümit Gökşen‘in seçkisi ile oluşmuş Cadenhead’s tadım gecesinde açılmış şişelerden birisi. Çok özenilmiş bir organizasyondu ve ben maalesef o akşama katılamamıştım. Sağ olsunlar tadımlıkarımı ayırmışlar.