Caol Ila 12

İlk nefesle birlikte gelen is, muz ve vanilya kokusu, arka plandaki iyodik tuz kokuları ile çok uyumlu. Havalandıkça deniz kokular daha ön plana gelmeye başlıyor. Caol Ila 12 yosun ve meyvemsi kokuların güzel birlikteliğine sahip. Çok beğendim. Su eklediğimde özellikle meyvemsi ve çiçeksi kokular güçlenirken is biraz zayıfladı ama ilaçsı kokular hala yerli yerinde.

Damakta gerçek bir lezzet patlaması. Füme et ve isli tatlara eşlik eden tatlı bir aroması var. Sıvıyı çiğnedikçe açığa çıkan deniz yosunu, tuz ve meşe aromalarının kombinasyonunu çok dengeli buldum. Meyvemsi aromalar tıpkı ayva gibi sert ve limon gibi asidik ancak burunda olduğu gibi damakta da hepsini çok uyumlu buldum. Bir tatlı kaşığı su ilavesi ile odunsu tatlarını da açığa çıkartan şaşırtıcı derecede güzel dönüşümler sunuyor.

Oldukça uzun bir bitişi var ancak damakta kalan aromaların hiç biri çok yoğun ve baskın değil. Enfes bir meşe aroması hafif ve ince bir tabaka yağlı hissiyatla damağı kaplıyor. İlk nefesle birlikte uzayan is, tendürdiyot kokularına nefis bir sandal ağacı ve/veya tütsü kokusu eşlik ediyor. Hiç bitmesin istedim.

Islay bölgesinin yüksek üretim kapasitesine sahip damıtım evlerinden biri olan Caol Ila, komşuları Laphroag, Lagavulin, Bowmore ve Ardgbeg kadar ön planda olmasa da bu ekspresyonda çok güçlü bir başarı yakalamış durumda. İçtiğim en karakterli ve mütevazı Islay viskilerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Turbanın çok yoğun olmaması, bunun yerine isli karakterin öne çıkartılmış olması bana Highland bölgesindeki bazı viskilerin (Örn: Oban 14) ve hatta Skye adasından gelen Talisker 10’ın güzel notalarını anımsattı.

Defterimden Notlar

Emile Zola’nın Germinal’ini okurken içilmesini tavsiye ederim. Romanda anlatılan kömür madenlerine giriş kapısını açmış oluyorsun.
Koku çok enteresan bir duygu. Okurken zihninde hayal ettiklerine eşlik eden bir koku bulabilirsen bir anda okuduğun kitabın içine giriyorsun.