Caol Ila 18

Diğer tüm Caol Ila sunumlarından farklı bir burna sahip. Kesinlikle Islay karakteri çok daha baskın bir burun. Tentürdiyot, turba, gazlı bez ve gerilerde kalmasına rağmen Caol Ila’nın imzası sayılabilecek aromatik meyvemsi kokuları ile çok başarılı bir rayihalar bütünü. Kremamsı ve yağlı bir burun olduğunu da eklemek isterim.

Önce güzel bir turba aroması sonra onu takip eden tuzlu ve iodik lezzetler bütünü. Bir yönü ile Ardbeg sunumlarını anımsattı. Damakta bekledikçe açığa çıkan vermut ve tatlı baharatlı lezzetlerini de çok beğendim. Kimi turbalı viskilerde meşe aromasını damakta kaybetmek mümkün. Caol Ila 18 o kadar dengeli lezzetler bütünü sunuyor ki, damaktaki aromaları tek tek sayabilirsiniz. Ancak havalandıkça damakta kendini belli eden közlenmiş acı biber ve topraksı güveç tatlarını kaçırmamak için zaman tanımak ve ağır ağır içmek lazım.

Çok aromatik ve sürekli farklı lezzetlerin gidip geldiği bir bitişe sahip. Kavrulmuş kahvenin sert tadı ile karışan botanik tatlar kaldı ağzımda. Meşe bu güzel ikiliyi taşıyan ana aroma olarak bitişin bütününde mevcut. Damak ve burundaki denge bitişte de mevcut. İlk nefesle birlikte damağı kaplayan yağlı hissiyat özellikle kamfor kokusu taşıyor. (Kamfor; kafur ağacından elde edilen uçucu bir yağ. Kimi ağrı kesici kremlerde sıklıkla kullanılır. Defne ağacı gibi kokar)

İlk kez kokladığımda kendimi eczaneye girmiş gibi hissettim. İlk yudumda ise sanki gemisinin güvertesindeki kaptan gibiydim. Bitişte ise karlı bir bahçede mangalını körükleyen adamdım… Caol Ila 18 benim bugüne kadar içtiğim en iyi Caol Ila sunumu olmasının yanı sıra, tadımını yaptığım en dengeli Islay viskilerinden biri olarak da aklımda kalacak. Her zaman viski dolabımda bulunmasını arzu edeceğim bir viski. 43% abv alkol seviyesine sahip çok dengeli ve istikrarlı bir viski olduğunu söylemeliyim. Burun, damak ve bitiş üçlüsü hem birbirini takip ediyor hem de birbirlerini tamamlıyorlar.

Defterimden Notlar

Sevmek sevildiğini bile farketmeden
Yaklaştıkça ölüm soğuk bir yağmur gibi
Sevmek zehir zemberek ve yürekten
Gecikerek de olsa vuruşur gibi

Sevmek için geç ölmek için erken

Attila İlhan