Caol Ila 19 Old Particular 1996

Tatlı ekşi rayihaları tuz, pipo tütünü ve deniz kokuları ile belirgin. Caol Ila 19 Old Particular 1996 kadehten dışarıya vuran turba kokusu ile gerçek bir Islay viskisi olduğunu haykırıyor. Kadehte bekledikçe değişen kokular hep aynı türden. Puro humidoru ve eski kitap kokusu. Yanık sütlaç kokusu gibi tatlı rayihaları da mevcut

Damakta bıraktığı isli rayihaları közlenmiş biber gibi botanik lezzetler taşıyor. Tuzlu fıstık gibi baskın kuruyemiş tatları beyaz leblebi gibi düz aromaya sahip kuruyemişlerle dengeleniyor. Dengeli ve kolay içimli. Bir iki damla su eklediğimde kalemtraş ve mürekkep gibi kokularda açığa çıktı. Metalik br tat vermeyen bu rayihalar damakta gayet enteresan bir keyif veriyor.

Bitişin daha uzun olmasını arzu ederdim. İs ve tütün tadı baskın, biraz karabiber biraz da meşe.

Bağımsız şişeleyiciler arasında özel bir yere sahip olan Douglas Laing çok özel sunumlar geliştiriyor. Big Peat, Rock Oyster, The Epicurean ve XOP gibi dikkat çeken markalar hep Douglas Laing işi. Old Particular serisi tek fıçı – Single Cask üretimlerinden oluşuyor. %51.5 abv alkol seviyesine sahip olan bu sunum 11208 numaralı fıçıdan çıkan 279 şişeden biri.