Cardhu 12

Şekerli ve karamelize rayihaların ön planda olduğu çok yumuşak, iştah açıcı bir burna sahip. Türk lokumu gibi nişasta ve vanilya kokulu. Meyvemsi aromaları kayısı ile belirgin. Havalandıkça odunsu kokulara çok hafif gül suyu kokusu da karışmaya başlıyor. Kolay bir burnu var.

Bugüne kadar içtiğim en yumuşak ve kolay damağa sahip viskilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Vanilya, çok çok az bal ve tahıl aromalarının güzel bir kombinasyonu var. Tahıl aromaları pandispanya gibi vanilya ve tarçın rayihaları taşıyor. Çok gövdeli bir viski değil ama keyifli. Damaktaki meşe tadı yetersiz lakin malt tatmin edici seviyede.

Bitişi kısa. Bir miktar baharatlı buruk tatlar ve özellikle kabuklu badem aroması bıraktı. Derinlerde çok az meşe tadı var. Likör gibi tatlı sert botanik bir aromaya da sahip. İlk nefes sonrası damağı kaplayan portakal likörü lezzeti yüz güldürücü.

Tek malt ve hatta viski ile tanışmak için en ideal viskilerden birisi olan Cardhu 12, aslında burun, damak ve bitişte gayet istikrarlı bir üçleme sunuyor. Kolay içimli. günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğim bir viski. Lezzetli, yakıcı alkol aromasından uzak, yumuşak, kolay ve sofistike olmayan bir viski dendiğinde aklıma gelen ilk isimlerden birisi daima Cardhu 12 olur.