Chivas Regal 12

Halâ var mı bilmiyorum ama çocukluğumda misafirlere ikram edilen karamelli bonbon şekerler vardı. Adı nasıl konmuştur hiç bir fikrim yok; “Zeki Müren’in Göbeği” derlerdi o şekerlere. Aynen öyle kokuyor. Vanilya ve limon çiçeği kokularına eşlik eden eski kitap kokusu var. Havalandıkça daha tahıllı ve kuruyemiş notalarına sahip kokular salıyor ama bunlar çok güçlü değil.

Yumuşak ve görece kolay bir damağı var. Bal, biraz asidik notalar ve meyve aromaları sunuyor. Buruna göre daha güçlü tahıl ve kuruyemiş aromaları mevcut. Irish Cream gibi tatlı kahveli bir aroma ile damağı kaplayan krema hissiyatı çok zayıf olmasına rağmen gayet güzel.

En genci 12 sene olgunlaşmış viskilerin harmanı ile oluşan Chivas Regal 12’nin kesinlikle daha uzun bitişe sahip olmasını beklerdim. Ayırt edici bir aroma bulmak pek mümkün değil ancak bir miktar karamelize rayihalar ve acı biber tadı kalıyor.

Çok bilinen ve erişilebilir harman viskiler arasında özel bir yere sahip olduğunu söyleyebilirim. Kolay içimli, şık tasarımlı ve tatlı rayihaları cömertçe sunan bir viski. İçine su ya da buz eklenmesini tavsiye etmiyorum zira kısa olan bitişi tamamen kayboluyor. Strathisla 12 gibi özel bir viskiyi bünyesinde barındıran, bilinirlik ve erişilebilirlik anlamında harman viski dünyasının amiral gemilerinden biridir.