Chivas Regal Ultis

Narenciye ve karamelize şekerli notaların ön planda olduğu yumuşak bir burna sahip. Fırınlanmış şeftali ve vanilya kokuları gayet dengeli. Havalandıkça greyfurt ve turunç gibi sert kokular yerini daha yumuşak meyvemsi kokulara bırakıyor. Kavun, şeftali ve odunsu rayihalar uçuşuyor.

Yumuşak ve ipeksi bir içime sahip. İçimi kolay lakin bir o kadar da dolgun bir damağı var. Meşe, tarçın, bal ve karabiber lezzetlerine eşlik eden meyvemsi aromalar, ananas ve mango gibi tatlı kekremsi lezzetler taşıyor. Bütün baharat aromaları ile birlikte gayet dengeli, uyumlu ve iştah açıcı.

İlk nefes sonrası damakta dönmeye başlayan bisküvi ve kurabiye gibi aromalara eşlik eden taze fundalık rayihaları Chivas Regal’in kalbindeki tek malt olan Strathisla’nın imzası gibi. Uzun bitişi meşe aromalarına eşlik eden karanfil lezzeti ile uzuyor.

Speyside bölgesinde yer alan beş farklı damıtım evinden alınan tek malt viskilerin harmanı ile oluşturulmuş olan Chivas Regal Ultis; Tormore, Longmorn, Allt a ‘Bhainne, Breaval ve Strathisla tek malt viskilerini içeriyor. Keşke Longmorn etkisi daha yoğun olsaymış. O zaman daha şekerli, daha kremamsı bir etkiye sahip olurdu. Her ne kadar adı ultimate ve fortis kelimelerinin birleşiminden türetilmiş ve erkeksi bir çağrışım yapsa da, bu viski kesinlikle feminen bir karaktere sahip.

Defterimden Notlar

Chivas Regal Ultis bence iyi bir malt harmanı. Normal şartlarda barımda Chivas Regal Ultis, Johnnie Walker Green Label ve Monkey Shoulder olsa tercih sıralamam Green Label, Ultis ardından Monkey Shoulder şeklinde olur. Ancak unutmamak lazım ki Ultis bu malt harman viskilere kıyasla daha pahallı. Bir başka malt harmanı örneği olan Compass Box Spice Tree Extravaganza ile arasında seçim yapmam gerekse, Chivas Regal Ultis ikinci tercihim olur.

Fiyat seviyesi olarak kendine uygun gördüğü rakip JW Blue Label gibi duruyor. Bu fiyatı verip alacağım viski ne Blue Label, ne de Ultis olmazdı ama aralarında bir seçim yapmak zorunda kalsam muhtemelen burada Ultis ilk tercihim olurdu.