Churchill

Dünyaca ünlü pek çok viski sever var. Mark Twain, Nikola Tesla, Frank Sinatra, Haruki Murakami, G. Bernard Shaw, Hillary Clinton ve Ava Gardner aklıma ilk gelenler.

Ünlü viski severleri sayarken Winston Churchill’i unutmak mümkün değil. Düzenli olarak viski tercih eden Churchill özellikle JW Red Label ve Black Label tercih edermiş. Buz ve soda ekleyerek hazırladığı kadehini çocukları Baba Kokteyli olarak adlandırıyormuş.
Güney Afrika’daki savaş yıllarında içilemeyecek kadar kötü durumdaki suya viski ekleyerek içilebilir kıldığını ifade eder. Alkol ile suyu dezenfekte ederken tadını da uygun kıvama getirebildiğini söyler. Çoğunlukla bu sözü alıntılanarak “suyu içilebilir kılmak için içine viski eklerim” dediği söylenir ki doğrusu bu değildir.
Tam olarak ifadesi şudur: “When I was a young subaltern in the South African War, the water was not fit to drink. To make it palatable, we had to add whisky. By diligent effort, I learned to like it.”

Bu muazzam Talisker sunumu maalesef ülkemizde satılmıyor. 57% abv alkol seviyesinde şişelenmiş bu sunum adını Talisker damıtım evinin bulunduğu Skye adasının koordinatını veren 57.Kuzey enleminden alıyor.
Her ne kadar bu sunum için pek çok yerde fıçı sertliğinde şişelenmiş (Cask Strength) denilse de durum böyle değil. Fıçıdan alındıktan sonra alkol seviyesi 57% abv olacak şekilde düşürülmüş. Zaten şişenin üzerinde de Special Strength ifadesi bu yüzden özellikle belirtilmiş.

Normalde bu derece yüksek alkollü sunumları daha keyifli bir içim için bir iki damla su ile seyreltmek çok olumlu sonuç verir. Ama bu şişe için durum böyle değil. Su eklemeden, bolca havalandırarak ve zaman tanıyarak içilmeli.

Talisker 57 North
Bu kadehe en iyi eşlikçi seçimim;
My Early Life – Winston Churchill.
Ben kitabı okurken yudumladığım kadehten çok keyif aldım ama Talisker kutusunun üzerinde, özellikle Stilton peyniri ile muazzam bir eşlikçi olduğu belirtilmiş.