Compass Box Hedonism

Çok güçlü bir burna sahip olduğunu söyleyemem. Derinlerde vanilya, çilek ve bir miktar hanımeli gibi hoş rayihalar sunuyor olmasına rağmen bu güzel kokuların hiçbiri baskın ve ön planda değil. Tüm bu kokuları baskılayan ancak uzun süre havalandıkça açılan, guaj ya da pastel boya gibi kimyasal bir kokuya sahip. Ancak bir iki damla su ilavesi ile bambaşka bir kimliğe bürünüyor, kuru meyveler, güçlenmiş vanilya ve karamel kokuları ön plana geliyor.

Gayet yumuşak içimli bir damağa sahip olmasına rağmen oldukça gövdeli olduğunu söyleyebilirim. Damağı krema gibi saran hissiyatını çok beğendim. Baharatlı aromaları karabiber, çitlenbik ve menengiç gibi tatlar barındırıyor. Tüm bu lezzetlere eşlik eden güzel bir nektarin aroması da sunuyor. Genellikle tahıl viskilerinde kurabiye ve hamur işleri baskın tatlar ön plandadır diyebilirim. Bir tahıl viskileri harmanı olan Compass Box Hedonism, damakta bu aroma profili ile ezber bozan bir kimliğe sahip.

Oldukça uzun. Karamelize aromaların, kuruyemiş tatları ile güzel uyumu mevcut. Sanki bir parça çikolatalı fındıklı sütlü gofret yedikten sonra ağzımı iyi kalite bir cin ile çalkalamış gibi. Ferah ve buruk.

Genel olarak viski dünyasında tahıl (grain) viskilerine çok değer verdiğimiz söylenemez ama bu örnekte de gördüğüm üzere kendi çıkarımım haksızık ettiğim yönündedir Yaz akşamları tercih edebileceğim müthiş bir lezzetler dengesi. 43%abv alkol oranına sahip ve soğuk filtrasyon işlemi görmemiş. Bir tutam is kokusu bu sunuma çok yakışırdı diye düşünüyorum. Bir de 46%abv olsaymış çok daha farklı açılımlar sunabilir miydi diye düşünmedim değil.

Defterimden Notlar

Bu tip viskileri çok tehlikeli buluyorum. Kolay içimli, lezzetli, daha önce deneyimlediğiniz viskilere benzemiyor. Tıpkı derinlik sarhoşluğu gibi. Bir bakmışsınız geri dönemeyecek kadar çok derinlere gitmişsiniz.