Compass Box Oak Cross

Burunda çiçeksi kokuları ön planda ve ferah bir açılış sunuyor. Kireç ve mineral kokularına karışan odunsu kokularının çok güçlü meşe rayihası sunduğunu söylemek mümkün değil. İyi bir burun ama en iyi Compass Box olmadığı kesin. Vanilya ve baharatlı kokular bütünü burbon fıçı etkisini çok dengeli yansıtıyor.

Damakta aldığım lezzetler kızarmış ekmek ve pişmiş hamur lezzetleri ile belirgin. Meyvemsi lezzetleri kuru incir, üzüm ve gün kurusu lezzetleri sunuyor. Meyve lezzetleri taze meyveler gibi iştah açıcı değil ama kurutulmuş meyveler gibi kapalı ve tok lezzetler sunuyor. Baharat tatları da yaygın. Vanilya ve karanfil en ayırt edici baharatlı lezzeti. 43%abv alkol seviyesine sahip. Viski için görece düşük bir alkol seviyesi olarak kabul edilebilir ama buna rağmen sunduğu lezzetler bütününü bir kaç katmanda sunuyor.

Bitiş bir miktar daha uzun olsa sanki daha mı iyi olurdu? Bilemedim. Keyifsiz değil ama standart ötesine geçebilen bir yönü de pek yok. İçerisinde benim de çok sevdiğim Clynelish damıtımevinden gelen viskiler kullanılmış. Clynelish etkisini çok yoğun hissettiğimi söyleyemem. İlk nefes sonrası yine damakta dönen mineralli lezzetler bıraktı.

Bu viskinin yanına kireçte kabak tatlısı eşleştirdim. Çok iyi yapmışım. Bitişte ve burunda kendini belli eden mineral lezzetleri daha bir belirgin oldu ve viskinin bütününe hakim olan vanilya aroması ile güzel uyum sağladı. Ayrıca kabaktan gelen tok lezzetler meşe aromasının biraz daha cesaretle öne gelmesine yardımcı oldu sanki.
Tekrar alır mıyım?
Neden olmasın?