Cutty Sark 18

Cutty Sark’ın tüm sunumlarını aynı seviyede içselleştirip beğendiğimi söyleyemem ama en genci 18 yıl olgunlaşmış viskilerin harmanından oluşan Cutty Sark 18 çabuk uyum sağlayabildiğim bir sunum oldu. Kolay içimli, görece makul fiyatlı, nazlanmadan yanına eşlikçi kabul eden ve kadehte kendini çabuk salmayan bir viski.

Ev biracılarının çok aşina olduğu, arpanın mayşelenme aşamasında saldığı tatlı maltlanmış arpa kokuları ve vanilya burunda dolu dolu kendisini hissettiriyor. Nişasta ve karamelize şeker kokularının bende uyandırdığı ilk etki; İstiklal Caddesindeki lokumcu Hacı Bekir’e girdiğimde aldığım kokuları hatırlatması oldu. Geri planda turunçgil kokuları da var. Biraz limon sonra biraz daha limon. Kadehte yeterince sabır gösterip havalanmasına müsaade ederseniz daha egzotik kokular da sunuyor ama her zaman bu kadar sabırlı olabileceğimi zannetmiyorum.

İlk yudumla birlikte damağa yayılan meyvemsi lezzetleri henüz olgunlaşmamış meyve lezzetleri taşıyor. Yani bir yönüyle ekşi ve sert diğer yönüyle lezzetli ve tazeleyici. Bu tahterevallinin ağır basan tarafı genellikle tazeleyici lezzetleri. İyi ki de öyle. İlk nefes sonrası damağı kaplayan şekerli lezzetleri kakao kaplı kuruyemiş lezzetleri sunuyor. Biraz badem bolca leblebi. Malt lezzetleri yerli yerinde.
18 yıllık viskiler harmanı olarak bitişinin de beklendiği gibi memnun edici seviyede olduğunu söyleyebilirim. Daha güçlü meşe aroması olmasını arzu ederdim ama bu badem ve kaju lezzetleri de tatminkâr.

Yanında eşlikçi olarak meyve, çikolata, kuruyemiş ve kokao kaplı badem drajelerini yakıştırdım.
Ben daha asidik ve fermente lezzetlerle uyumunu beğenmedim. Bence peynir ya da turşu gibi eşlikçilerin viskisi değil.
Akşam yemeği öncesi, gün içinde bir misafirimi ağırlarken, ofiste kısa kutlamalarda kadeh kaldırmak istediğimde elimin altında olmasından mutlu olacağım Cutty Sark 18, aynı kategoride yer alan, üzerinde 18 yıl ibaresi olan harman İskoç viskileri arasında öncelikli seçimim olur.