Cutty Sark Prohibition Edition

Çok değişken bir burnu var. Hızla değişen bu kimyasal kokuları tanımlamak oldukça zor. Cutty Sark Prohibition Edition burunda Cutty Sark’ın imzası sayılabilecek greyfurt ve limon gibi sert turunçgil kokuları taşıyor. Seyreltilmiş tentürdiyot ve çim kokusu ile havalandıkça açığa çıkan tatlı kokulara eşlik eden baskın malt kokusu birbirine karışıyor. Derinlerde çok az plastik kokusu da var. Kesinlikle zor bir burun. Bir miktar su ekleyerek bu karışık kokuları dengelemek mümkün. Su ilavesi sonrası, şekerli malt karakteri öne geldi.

1920 yıllarda yaşanan içki yasağına atfen üretilen bu şişe tıpkı o zamanın çoğunluk şişeleri gibi siyah bir şişede ve 50%abv alkol seviyesinde sunulmakta. Bu seviyede alkol ihtiva eden viskilerin geneline kıyasla diyebilirim ki kolay içimli. Topraksı sert tatları, iğde gibi ağzı yoran botanik aromaları var. Gayet şarabi ve buruk bir damağa sahip olduğunu söylemeliyim. Bir miktar cin tadı da aldım. Su ilavesi sonrası çok yumuşak ve kıvamlı bir karaktere büründü. Bitter ve vanilyalı bir aroma öne geldi. Limon kabuğu tadı hala keskin.

Orta uzunlukta bitişe sahip. Baharat tatları daha ziyade isot gibi ekşimsi bir acılık taşıyor. Damaktaki hissiyatı ince ve hafif.

Zor bir viski ama kesinlikle harman viski gibi değil. Tek malt karakterine sahip. Havalandırmak ve dinlendirmek gereken bir viski. Cutty Sark Prohibition Edition bence nev-i şahsına münhasır bir viski olmuş. Klasik Cutty Sark’dan alışık olduğumuz malt ve turunçgil rayihaları halen yerli yerinde ama bu kez çok değişken bir koku profiline sahip. Her zaman tercih edeceğim harman viski Cutty Sark Prohibition Edition olmaz ama kesinlikle yakınlarımda bir yerlerde olmasını arzu ederim.

Defterimden Notlar

Zihnen çok yoğun olduğum günlerin sonunda uzun uzadıya bu viskiyi havalandırıp, yavaş yavaş su ekleyerek açığa çıkacak koku bulmacasını çözmeye çalışmak müthiş rahatlatıcı olur diye düşünüyorum.
Zor viski. “Zorbey”