Cutty Sark

Limon kabuğu ve malt aromasının birlikte çok yoğun hissedildiği harman viskilerden birisi. Papatya kokusunda belirgin olan polen kokusu ile yeni kesilmiş çim ve hatta saman kokuları da var. Saman ve polen kokuları çok karakteristik.

Kolay içimli ve yumuşak damağı var. Keskin olmayan bergamut ve belki kan portakalı diyebileceğim turunçgiller mevcut. Baklavanın tek bir kat kızarmış çıtır hamurunu, üzerine elma sirkesi damlatarak yediğinizi düşünün. Biraz tahıllı, biraz tatlı şuruplu ama aynı zamanda asidik bir tada sahip. Derinlerde ilk nefes ile birlike gelen belli belirsiz bir is aroması var. Hiç fena değil. Bu fiyat aralığındaki bir viski için damağını çok iyi bulduğumu söyleyebilirim

Vanilya ve biberli baharatların alkol buharı ile karışan birlikteliği var. Cutty Sark orta diyebileceğim uzunlukta bitişe sahip. Limon kabuğu yine ön planda. Ağzı kaplayan sıcak hissiyatı biraz daha yoğun meşe aroması verebilse çok güzel olurdu. Derinlerdeki is aroması çok zayıf ama hani bazı yemeklerin üzerine bir “fiske” baharat atarsınız da o baharat tüm yemeğin kokusuna ve tadına etki eder ya öyle bir etkisi var. Beğendim.

Cutty Sark içinde Glenrothes tek maltını barındıran klasik bir İskoç harmanı. Özellikle malt, limon öncelikli turunçgil ve botanik tatları sevenlerin tercih edeceği oldukça iyi bir harman viski.

Defterimden Notlar

Cutty Sark şişenin üzerinde resmi olan geminin adı. Bu gemiye clipper diyor İngilizler. Çok hızlı gidebilen yelkenliler için kullanılıyor bu terim. Cutty Sark adı İskoç şair Robert Burns’ün önemli şiirlerinden biri olan Tam o’Shanter de geçer… Sürekli sarhoş gezen çiftçi Tam’in hikayesini anlatır…

Inspiring bold John Barleycorn
What dangers thou canst make us scorn!
Wi’ tippenny, we fear nae evil;
Wi’ usquabae, we’ll face the devil!

Weel done, Cutty-sark!

And in an instant all was dark