Dallas Dhu 1980 Gordon & MacPhail

Meyvemsi notaların ön planda olduğu Dallas Dhu 1980 Gordon Macphail, burunda muz, bal ve sütlü fındıksı rayihalar sunuyor. “Banana Split” koklar gibi. Havalandıkça açığa çıkan karamel ve yeşil elma kokusunun birlikteliği de gayet iştah açıcı. Bir iki damla su eklediğimde yeşil elma kokusu yerini hafif bir nane kokusuna bıraktı. Gerçekten çok hoş bir burna sahip.

Damakta limon kabuğu ve armut aromaları damakta hoş bir başlangıç ile merhaba diyor. Meyve kokularını ve aromalarını taşıyan ana kimyasal grup olan esterler bakımından çok zengin bir viski. Gevreksi ve tazeleyici damağı üst düzey dengeye sahip.

Orta – Uzun arası bitişe sahip. Burbon etkisi ve badem aromaları uzuyor. Damağı kaplayan krema hissiyatı uzun süre kalıyor. Sütlü ve tarçınlı rayihalar ilk nefes ile birlikte damağımı kapladı. Burundaki banana split etkisi bitişte sanki salep içmiş etkisi yaratıyor.

Dallas Dhu damıtım evi 1983 yılında kapanmış. Kapanmadan sadece 3 yıl önce damıtılmış bu sunum Gordon Macphail tarafından 2014 yılında şişelenmiş. 34 yıl olgunlaşmış Dallas Dhu 1980 Gordon Macphail beyaz şarap rengine sahip. Rengine bakınca daha zayıf bir koku ve damak beklentisi yaratıyor ama viskide renk ile tat arasında doğrusal bir bağlantı olmadığının en güzel kanıtı olan viskilerden birisi. Birinci sınıf işçiliğe sahip, üst düzey bir viski. Genellikle 20 yıldan fazla olgunlaşmış viskilere çok sıcak bakmıyorum ama Dallas Dhu 1980 bu düşüncemi bir kez daha tekrar sorgulamama neden oldu.Bugüne kadar tadabildiğim bütün viskileri düşünüyorum. Muhtemelen sıralamamda ilk yirmi içinde yer alır. Benim için çok özel bir şişedir.