Dalmore 12

Yoğun vanilya ve çikolata aromaları ile birleşen annemin İzmir usulü “lor kurabiyesi” gibi kokuyor. Fındık ve acı badem gibi kuru yemişler meşe ve odunsu kokularla birleşince ortaya güzel ve dengeli bir kombinasyon çıkmış. Bir kaç çay kaşığı su eklediğimde aromatik fenoller açığa çıktı ve daha parfümsü bir koku ile karşılaştım. Malt ve şeri baskın değil ama hissediliyor.

Şeri ve yine şeri. Kuru bir damağı var. Yoğun ve zengin. Vanilya yine hissediliyor. Sıvı ağzımda döndükçe daha asidik greyfurt ve limon rendesi gibi tatlar bırakıyor. Türk kahvesi telvesi ve bir miktar nar ekşisi tadı aldım. Kokuya kıyasla daha asidik bir damağı olduğunu söyleyebilirim.

Orta uzunlukta bitişi var. Meşe ve odunsu tatlar uzuyor. Tahta yongası rayihası ile belirgin keçi boynuzu, pestil ve bir miktar portakal / limon kabuğu tadı kaldı. İlk nefesle birlikte malt ön plana gelirken daha belirgin bir kurabiye tadı açığa çıktı. Keşke bitiş, başladığı gibi meşe ve şeri tadı ile devam etseydi diye düşündüm.

Dalmore 12 kaliteli ve dengeli bir viski. Kadehi havalandırmak çok olumlu sonuçlar veriyor. Enteresan bir olgunlaştırma kombinasyonu kullanılmış. İlk dokuz sene önceki dolum burbon fıçılarda bekletilmiş sonra kalan viskinin yarısını son üç senesini geçirmek üzere önceki dolum olorosso şeri fıçılara aktarmışlar. Fiyat/performans açısından iyi. Biraz daha az asidik notalar isterseniz havalandırmanızı tavsiye ediyorum.

Defterimden Notlar

Highland bölgesinin sherry etkisine sahip 12 yıl olgunlaştırılmış viskilerini düşündüğümde aklıma ilk gelenler: Highland Park 12, Aberlour 12, Aberfeldy 12, GlenDronach 12, ve Macallan 12. Bu viskiler arasında Dalmore 12 ilk tercihim olur muydu? Net bir şekilde hayır diyebilirim.