Dalwhinnie 15

Kadehten dışarıya vuran meyve ve botanik notaları ile kendisini belli ediyor. Portakal kabuğu ve nar kokusu gibi hem asidik hem de gövdeli olarak tanımlayabileceğim kokular bütününe sahip.

İlk yudumda burbon etkisini hissettiriyor. Alışık olduğumuz bal aromasından biraz daha sert bir bal aromasına sahip. Ayırt edici olmak adına bunun çiçek değil çam balı gibi reçineli ve sert olduğunu söyleyebilirim. Bal ve devamında gelen mahlep tadı gayet vurucu. Çiğnemek isteyebileceğim kadar lezzetli bir viski. İlk nefes sonrası damakta oluşan asidik aromalar; limon, kahve çekirdeği, çitlenbik gibi sert ve kekremsi tatlara sahip.

Tatmin edici seviyede güzel bir bitişe sahip. Orta uzunlukta ancak damaktaki koyu karakterli bal tadı bu kez meşe etkisi ile açığa çıkıyor. Bekledikçe açığa çıkan rayiha ve aromalar bana peynir gibi küflü tatları hatırlattı. Eski kaşar, çerkez ve bir miktar karanfil.

Beğendiğim Highland bölgesi viskileri arasında yer alan Dalwhinnie 15 oldukça iyi seviyede fiyat performansına sahip. Hacmen %43 alkol oranına sahip Dalwhinnie 15 daima barımda olmasını arzu edeceğim viskiler arasındadır. Yemek öncesi bir parça tuzlu kraker ya da bir çentik küp peyniri ile aperatif olarak tüketmekten en fazla keyif aldığım viskiler arasında yer alır. Daha popüler bir viski olmamasına hep şaşırmışımdır.